زندگی در قاب شیمی

این وبلاگ دانش آموزان کلاس 102 مرکز آموزشی فرزانگان همدانه و خوش اومدین

 

سختی آب...!


ادامه مطلب
پنجشنبه سی ام دی ۱۳۸۹ | 23:54 | فاطمه فرهادی | |

هی، روزگار........ببین دنیا تا کجا ها پیشرفت کرده !!!!!!  یه زمانی مردم نلویزیون رو می دیدن بهش

می گفتن "جعبه ی جادو" ولی حالا.........

ماشینی که فتوسنتز میکنه!!!!!!


دانشمند‌ان موفق به ابداع یك خودرو برگ مانند شده‌اند كه دی اكسید كربن جذب می‌كند و از اگزوز آن اكسیژن خارج می‌شود.

مهندسان شركت صنایع خودروسازی شانگهای در چین با الهام از توانایی فتوسنتز در گیاهان نوعی خودرو جدید طراحی كرده‌اند كه می‌تواند دی اكسید كربن دریافت كرده و اكسیژن تولید كند.

این خودرو كه خودروی مفهومی Yez نام دارد اخیرا در نمایشگاه Expo ۲۰۱۰ در شانكهای چین به نمایش گذاشته شده است.

جزئیات فنی خودروی «یی ــ زی» كه دارای سقفی سبز رنگ به شكل برگ است، اعلام نشده است.

«ما زنگ كان»، طراح این خودرو دوباره طرح ابداعی خود می‌گوید: «یی ــ زی» از طریق سقف، انرژی خورشید را جذب كرده و در حضور آب و دی اكسید كربن آن را به جریان برق مبدل می‌كند.

پسماند این فرایند شبیه به فرایند فتوسنتز اكسیژن است.

منبع:ایسنا

سه شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۹ | 13:21 | آناهیتا بخشایی | |

سلام بچه ها!.......

ببخشید این چند وقت کامپیوترم خراب بود و نتونستم براتون مطلب بذارم!!!!شرمنده.....

 عطرها


عطرها موادی هستند که انسان‌ها برای اینکه خوش‌بو باشند و در نزد دیگران مقبول ، از آنها استفاده می‌کنند. عطرهایی که از مواد طبیعی بدست می‌آیند، مانند مشک آهوی ختن ، اندکند. اغلب این مواد ، از مواد شیمیایی و بصورت سنتزی تولید می‌شوند. با ساختار عطرها آشنا می‌شویم.

مواد سازنده عطر

هر نوع عطر دست‌کم از سه جزء تشکیل یافته است که فراریت و وزن ‏مولکولی آنها تا حدی باهم تفاوت دارند.

جزء اول

جزء اول که تاپ نوت نامیده می شود، فرارترین ماده و مشخصترین بو را در دارا بوده ‏و در تولید عطر کاربرد دارد.‏

جزء دوم

جز دوم که میدل نوت نامیده می شود، کمتر فرار است و عموما عصاره یک ‏گل (بنفشه ، یاس و غیره) است.‏

جزء سوم

آخرین جزء یا اندنوت ، کمترین فراریت را دارد و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی ‏است.‏

سیوتون ، اصلی‌ترین سازنده عطر

بیشتر عطرها اجزای بسیاری دارند و از لحاظ شیمیایی غالبا مخلوطهای ‏کمپلکس هستند. با پیشرفت تجزیهآلی ‏سنتزی خالص که بوی آنها همانند بوی عطر خاصی می‌باشد، بسیار ‏معمول شده است. نمونه آن مواد عطر طبیعی ، مصرف ترکیبات سیوتون ، یک کتون حلقوی است که از سیویت ‏بدست می‌آید. سیویت ، ماده‌ای است که از غده‌های گربه سیویت ترشح ‏می‌شود.

گربه سیویت ، حیوانی شبیه به گربه است که در اتیوپی و افریقای ‏مرکزی یافت می‌شود.‏ سیوتون در عطر سازی ارزش بسیار دارد. امروزه سیوتون بصورت سنتزی ‏موجود است. برای سنتز سیوتون ، نخست 8 ، هگزادکان ـ1 ، 16، دی ‏کربوکسیلیک اسید تهیه می‌کنند و سپس آنرا بصورت حلقه در می‌آورند. یون توریم+4) کاتالیزور بسته شدن این حلقه است.

(Thسیویت ، مانند مشک ، مجموعه‌ای از مواد جاذب جنسی است. این مواد ‏جاذب جنسی در عطرهای موثر با زیرکی بوسیله بوهای گل و گیاهی ‏پوشانده می‌شوند. جاذبه اولیه از بوی خوش حاصل می‌شود. اما اثر ‏اساسی ناشی از سیویتون یا مشک است.‏


ادامه مطلب
سه شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۹ | 13:1 | آناهیتا بخشایی | |

دو نمونه از موادي كه ازقند شيرين ترند:

 1-ساخارين : ساخارین در خلال مطالعه اکسایش ترکیبات آلی حاوی گوگرد و نیروژن سنتز شد , شیرینی آن در سال 1879 زمانی که شیمیدانها هر ترکیبی را که میساختند میچشیدند کشف شد, در رابطه با طول عمر و مصرف ساخارین همین بس که کاشف ساخارین " رمسن" در 33 سالگی آن را کشف کرد و تا 81 سالگی عمر کرد !!ساخارین 300 برابر شیرین تر از قند و تقریبا غیر سمی است ثابت شده که ساخارین یک نجات دهنده زندگی بیماران دیابتی است و افراد زیادی که مجبورند میران کالری خود را کنترل کنند , میباشد. احتمال اینکه ساخارین باعث سرطان شود در سال 1960 مطرح شد , در سال 1990 آزمایشها نشان داد که ساخارین مستقیما ایجاد سرطان نمیکند اما در دزهای بالا باعث افزایش سرعت تکثیر سلولی شده و همین عمل احتمال جهش و تشکیل غده را افزایش میدهد . امروزه در امریکا نصب برچسبهای احتیاط بر روی محصولات ساخارین دار الزامی است .

2-آسپاراتام:حدود 200 برابر از قند معمولي شيرين تر است و در حال حاضر در ساختن بيش از 3000 نوع فراوده غذايي يا دارويي بكار ميرود.
3-آليتام :نخستين بار در سال 1979 ساخته شد شيريني آن در حدود 2000 برابر قند معمولي است اگر اين قند مجوز كار بگيرد مصرف اعجاب انگيز پيدا ميكند .

یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ | 21:41 | سوده دلجو | |

ماری كوری در سال 1867 در لهستان متولد شد. او، به عنوان یك كودك، مردم را با حافظة خارق‌العاده‌اش، شگفت‌زده می‌كرد. او خواندن را وقتی تنها چهار سالش بود، آموخت
 پدرش یك پروفسور علوم بود. ابزارهایی كه او در جعبه‌ای شیشه‌ای نگهداری می‌كرد، ماری را مجذوب می‌كرد. ماری رؤیای دانشمند شدن را در سر می‌پروراند، اما میدانست این كار آسان نخواهد بود. خانواده‌اش خیلی فقیر شدند و در سن 18 سالگی، ماری یك معلم سرخانه شد و به خواهرش برای درس خواندن در پاریس كمك مالی می‌كرد. بعدها خواهرش نیز او را در تحصیلش یاری كرد.
 در آن روزها، برای دختران دانشگاهی در لهستان نبود. بنابراین، در سال 1891، ماری به دانشگاه سوربن در پاریس رفت. او به قدری فقیر بود كه تنها نان و كره می‌خورد و چای می‌نوشیدو لباسهای كهنه‌ای را كه با خود از Warsaw آورده بود می‌پوشید.

هر روز تا 10 شب در كتابخانه درس می‌خواند، پس از آن به اتاق سرد كوچكش می‌رفت و تا ساعت 2 یا 3 صبح مطالعه می‌كرد.
بعد از 4 سال در سوربن، ماری با Pierre Curie یك فیزیكدان مشهور، ازدواج كرد. (یك فیزیكدان یك دانشمند است كه طبیعت فیزیكی جهان را مطالعه می‌كند ـ اشیاء از چه ساخته شده‌اند و چرا اینطور رفتار می‌كنند).

همراه با Curie به دنبال عناصر جدید گشتند. آنها سنگ معدن اورانیوم را گرفتند، آسیاب كردند و جوشاندند. آنها، آنرا با اسیدها و سایر مواد شیمیایی مورد آزمایش قرار دادند. سرانجام پس از چهار سال كار سخت ومصرف تن‌ها سنگ معدن، آنها یك دهم گرم رادیوم خالص داشتند. آنها نخستین عنصر رادیواكتیو را كشف كرده بودند

در سال 1903، ماری، پیر و یك دانشمند دیگر به نام Henry Becquerel، جایزه نوبل در فیزیك را به خاطر كشف رادیوم و مطالعه رادیواكتیویته بردند. ماری كوری اولین زنی بود كه جایزه نوبل فیزیك را برد. بعدها، او یك جایزه نوبل دیگر در شیمی برد

در زمان جنگ جهانی اول، ماری بر روی اشعه‌های X كار می‌كرد. او باور داشت كه آنها می‌توانند در درمان بیماریهایی مانند سرطان كمك كنند. او هیچ‌گاه سعی نكرد كه از كشفیاتش برای مال‌اندوزی استفاده كند، زیرا معتقد به كمك به دیگران بود

یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ | 16:19 | بهاره حیدری | |

 

 انسان از بدو خلقت که بناچار پیوسته با اشیای محیط زیست خود سرو کار پیدا کرد، با شناخت تدریجی نیازهای زندگی خویش و کسب اطلاعات بیشتری درباره خواص آنها ، آموخت که برای ادامه حیات خود به ناچار باید از آنها استفاده کند. با گذشت زمان دریافت که برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر از این مواد ، باید در وضعیت و کیفیت آنها تغییراتی وارد کند. این کار با استفاده از گرما و بویژه کشف آتش بصورت عملی در آمده بود.

میتونین بقیه رو با عکس توی ادامه مطلب ببینین


ادامه مطلب
یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ | 12:44 | فائزه بیگلرفر | |

شمع را با آب روشن کنيد!

 شمعی را به دوستانتان نشان دهيد . به آن ها بگوييد که می خوا هيد شمع را روشن کنيد ولی متأسفانه کبريت نداريد. مسلما عده ای سعی می کنند که به شما کبريت بدهند، ولی شما قبول نکنيد وبه آن ها بگوييد راضی به زحمت شما نيستم و خودم شمع را با آب روشن می کنم! مسلما دوستانتان تعجب می کنند و شايد حتی به شما بخندند. ولی توجه نکنيد و ليوانی را پر از آب کنيد، سپس مقداری از آن را بخوريد تا همه متوجه شوند که آب معمولی است. حالا انگشت خود را در آب فرو برده و سپس روی فتيله ی شمع بگيريد تا يک قطره از آب روی آن بچکد، دوستانتان در کمال تعجب مشاهده می کنند که اين شمع روشن می شود.
فکر می کنيد دليل آن چيست؟
شما قبلا يک تکه پتاسيم کوچک را در لابلای تارهای فتيله ی شمع قرار داده ايد و وقتی يک قطر آب را روی آن می ريزيد، واکنش شيميايی بين پتاسيم و آب باعث اشتعال فتيله می شود.

شعله در گودی دست!

این بار به آزمایشی دست می‌زنید که هیچ تماشاچی با دیدن آن نمی‌تواند از تعجب خودداری می‌کند و آن اینکه در حضور تماشاچیان ، مایعی را در گودی دستتان می‌ریزید و چند لحظه بعد شعله‌های آتش زبانه می‌کشد، بدون اینکه دست شما احساس گرمای غیر قابل تحملی بکند.
وسایل لازم برای این کار عبارتند از:
 • 12 سانتیمتر مکعب سولفور کربن
 • 8 سانتیمتر مکعب تتراکلرور کربن


حال ابتدا آنها را خوب باهم مخلوط کنید. سپ بدون اینکه کسی متوجه بشود دستتان را روی بخاری نیم گرم یا آجری که روی اجاق برقی قرار دارد و نظایر آن گرم کنید و آن گاه مخلوط را در گودی دستتان بریزید. در مدتی خیلی کوتاه مایع شروع به شعله کشیدن می‌کند. این سوختن توام با بوی خیلی زننده نیست و می‌توان حتی در داخل ساختمان نیز به اجرای آن اقدام کرد.

در صورتی که موقعیت مناسب نباشد تا شما قبلا دستتان را تا آن اندازه گرم کنید، می‌توانید نظیر آزمایش فوق ، به کمک یک لوله شیشه‌ای گرم ، مایع را مشتعل سازید. اگر مواد تازه و موثر باشند، این طریق برای مشتعل کردن آن کافی خواهد بود. در غیر این صورت کبریت بکشید و به فاصله کمی از آن نگهدارید. مایع شعله ور خواهد شد. اما دست شما آنقدر گرم نمی‌شود که غیر قابل تحمل باشد.

جمعه بیست و چهارم دی ۱۳۸۹ | 17:36 | سوده دلجو | |

تا بحال سیبی دیده بودین که توش هم قرمز باشه؟؟؟!!!!

شیمی این شانس رو به شما میده تا این سیب رو هم ببینین هم بخورین!!!!!!!

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* /*]]>*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* /*]]>*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

یک سوئیسی در انگلیس پس از 20 سال تحقیقات موفق شد بدون استفاده از تکنیکهای مهندسی اصلاح ژنتیکی سیبی را ایجاد کند که علاوه بر پوسته درون آن نیز کاملا سرخ است. به گزارش خبرگزاری مهر، در ظاهر به نظر می رسد که تنها یک سیب سرخ زیبا و اشتها آور باشد اما در حقیقت این سیب ویژه که Redlove نام دارد نه تنها دارای یک پوسته قرمز رنگ است بلکه درون آن نیز کاملا سرخ است.

به علاوه این سیب نسبت به سیبهای معمولی از آنتی اکسیدانها و مواد غذایی غنی تری برخوردار است. بنابراین برای تهیه کیک سیب با این میوه جدید می توان یک کیک سرخ رنگ را تصور کرد که به نظر می رسد با آب تمشک سیاه مخلوط شده باشد.

در تفاوت با سایر سیبها، Redlove حتی در مجاورت هوا نیز سیاه نمی شود و به این ترتیب برای تهیه سالاد بسیار مطلوب است.

این سیب ثمره 20 سال مطالعات یک پرورش دهنده گیاهان در انگلیس به نام "مارکوس کوبرت" است که این سیب کاملا سرخ را از پیوند گونه های متمایز میوه ها و کاملا طبیعی به دست آورده است. در این سیب از تکنیکهای اصلاح ژنتیکی استفاده نشده است.

بسیاری از تولیدکنندگان میوه در اروپا شروع به کاشت اولین نمونه های Redlove برای عرضه تجاری کرده اند و انتظار می رود که این میوه ظرف چند سال آینده وارد بازار شود.

براساس گزارش دیلی میل، یک شرکت انگلیسی به نام "ساتنز" حق فروش نهالهای این سیب را به قیمت دانه ای 95/24 پوند (30 یورو) دراختیار دارد و تاکنون هزار و500 سفارش از کشاورزان محلی  دریافت کرده است.ادامه مطلب
پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ | 16:19 | مریم معمارزاده | |

*مخصوص دبیر شیمی !

مهر شما ، گرافیت وجود مرا الماس کرد . من از با شما بودنم چیزی فراتر از استوکیومتری

زندگی و مولاریته شادیها آموختم . امیدوارم کلویید زندگی تان شفاف و معادلات زندگیتان

موازنه شده و محلول زندگیتان از عشق و محبت فراسیر شده باشد . با بیشترین درصد

خلوص دوستتان دارم و با بالاترین غلظت مولال !

.


پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ | 15:54 | مریم معمارزاده | |

سلام!!!براتون یه مطلب گذاشتم که خوابتون نگیره!!!یه طنز!البته چون دوره ِ امتحاناته،درباره ی امتحان هم هست!************

تقلب:
یک سری اعمال ننگین در صورت با عرضه بودن واین کاره بودن شخص امتحان دهنده آخر عاقبت خوش وخرمی دارد.نوعی هلو برو تو گلو که با توجه به درجه درایت و تیزی استاد ومراقبان می تواند نوع هلویش از هسته دار وخاردار تا آب  هلو با طعم موز و عشق و حال متغیر باشد.بیراهه ای که اتفاقا آخرش به هدف ختم می شود.یک نوع وسیله درس پاس کن نا مشروع.
شب امتحان:
شب ملخ.شب ظلمانی یلدا.شب سوانح وسوختگی نا کجا آباد دانشجو.شبی که در آن  نسکافه و قهوه از والیوم ده هم خواب آورتر می شوند.در این شب انسان تمام مصائب  تاریخ بشر را به صورت کنسانتره نوش جان می کند.یک نوع زلزله در میان ایام سال.
شب چشمهای پف کرده ودهان های کف کرده.شب رقص وپایکوبی کلمات جزوه وکتاب  بر روی سسلسله اعصاب محیطی ومرکزی دانشجو.
جزوه:
یک جور کاتالیزور که در صورت همکاری ابروبادومه وخورشیدواینا دانشجورا به سمت  پاس شدن درس هل می دهد.تمام همه علم بشری.چکیده دانش تاریخ مصرف گذشته استاد. وسیله ای که معمولا دانشجو با آن سر کار گذاشته می شود.تنها شاهد ماجرای سوخاری شدن دانشجو در شب امتحان.قوت قلبی که عاقبت آفت قلب می شود.
مراقب:
موجودی ستم کار و ریا پیشه که متاسفانه چشم و گوش و باقی حواس را هم دارد.  سیستمی که نقش دزدگیرمنازل را سر جلسه ایفا میکند.گالری ضدحال.موجودی که  روی سینه اش نوشته شده:من مراقبم،شما چطور؟ یک نوع تله موش زنده.
روزامتحان:
روزی که درآن خورشید طلوع نمی کند.زمانی برای جفتک زدن اسب ها،لحظه ای که  درآن دانشجومی خواهد سر به تن عالم آدم نباشد.روز شغال.روزی که درآن نگاه ها عمیق می شوند.روزلبخندهای استراتژیک.روزی که در آن دوست ودشمن با هم ودر کنار هم به قربانگاه می روند.
نمره:
تبلور میزان دانش،مهارت ودودره بازی دانشجو،بهانه ای همیشگی برای اعتراض. وسیله ای که استادبا آن چه ها که نمی کند!عاملی که برای بدست آوردن آن دانشجو علاوه برخرزدن،اعمال شنیع دیگری رانیز باید انجام دهدکه قلم دروصف آن قاصراست!
سؤال:
یک نوع شعورسنج استاد ودانشجو، کلمات نفرت انگیزی که به نوبت وتک تک مثل نیزه در چشم دانشجوفرو میروندولحظه به لحظه او را به عمق نادانی اش واقف تر می کنند. لورفتن آنها به حماسه سازی دانشجویان منتهی میشود.انواع مختلف آن از تشریحی  سیانوری تاتستی گوگوری مگوری متغیراست.
استاد:
منبع علم،ژنراتوردانش،نیروگاه انسانیت،تبلوردانایی،کوه توانایی،مایه افتخارما،بابا تو  دیگه کی هستی ترین موجود عالم،خودصفا،اندوفا،دارنده انواع واقسام شفا،ضدجفا، یاری گر ضعفا،معلم الخلفا……

پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ | 14:0 | مریم معمارزاده | |

سلام.....

دوستان من می خواستم چند تا سوال ازتون بپرسم.......

شما چه قدر درباره ی وسایلی که استفاده میکنین اطلاعات دارین؟؟؟؟؟

خب،یکی از اون وسایل ،روژلبه ...!!!!!!

روژ لب


پوست لبهای ما به وسیله ی یک لایه ی بسیار نازک کورنیل پوشیده می شود که عاری از چربی است و در نتیجه به آسانی خشک می شود. در شرایط عادی میزان رطوبت لبها از طریق آب دهان حفظ می شود. به عنوان یک وسیله ی زیبایی روژ لب می تواند در شرایط آب و هوایی که می تواند لبها را خشک کند مفید باشد. روژ لب یک محلول یا سوسپانسیونی از عوامل رنگی در مخلوطی از هیدروکربنهای با وزن مولکولی زیاد یا مشتقات آنها (با هر دو)می باشد. محصول باید آنقدر نرم باشد که وقتی روی لبها فشار داده می شود پوست را تحریک نکند. و نباید به آسانی از لبها جدا شود و مواد رنگی آن نیز نباید توسط آب دهان حل شوند. برای اینکه روژ لب بوی مطبوعی داشته باشد به آن ترکیبات معطر اضافه می شود. رنگ روژ لب معمولا یک رنگ یا یک lakeاز رنگهای گروهeosinمی باشد. lakeنمونه ی جامدی است که یک ماده ی رنگی الی روی یک ماده ی معدنی (حاوی  3+Feیا 2+Ni یا 3+Co ) جذب شده یا با آن ترکیب شده است. یون فلز شدت رنگ را افزایش می دهد یا رنگ ماده ی رنگی را تغییر می دهد.


دو رنگ مناسب که به صورت مخلوط و همراه با lakeآنها مصرف می شوند عبارتند از : دی برومو فلوئورسین (زرد _ قرمز ) و تترابروموفلوئورسئین (ارغوانی). در ساخت روژ لب ابتدا رنگ را در روغن بادام حل می کنند و سپس مومها ( موم نوعی درخت نخل و موم زنبور عسل) لانولین (امولسیون کننده ) و عطر را اضافه می کنند و مخلوط را ضمن به هم زدن ذوب می کنند تا مخلوط همگنی به دست بیاید. سپس توده ی مذاب را در فرمهای مناسب قالب می زنند و در جعبه ی مخصوص جای می دهند و برای اینکه سطح صافی پیدا کند آنرا برای مدت کوتاهی از روی یک شعله یگاز عبور می دهند و سپس بسته بندی می کنند.

منبع:علم شیمی

 


 

چهارشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۹ | 12:39 | آناهیتا بخشایی | |

سلام دوستان !

براتون چندتا معما اوردم ....... تا یک ذره مغزتون به کار بندازین!!!!!  البته بیشتر جنبه ی شوخی داره!!!!

جواب هاشو نم براتون نوشتم .......


- اگه گفتین اون کدوم عنصره که حاضره از جدول تناوبی پاک بشه، ولی با کربن هم خونه نشه؟

:

:

:

جواب: تنگستن(W)


-میدونید با عنصرهای آهن، نیکل و پتاسیم چه سلاحی می شه ساخت؟

:

:

:

جواب: چاقو (KNiFe)


کدامیک از موارد ذیل در تتراکلرید کربن حل نمی شوند؟

الف) خرس سفید

ب) خرس قهوه ای

ج) خرس سیاه

د) همه موارد

:

:

:

-جواب: خب معلومه، خرس سفید. چون قطبیه.


دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ | 12:47 | آناهیتا بخشایی | |

نوراپی نفرینايا مي دانيد اين شكل ساختار چه مولكولي است؟

دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ | 11:47 | فرناز خشکه باری | |

تعیین دقیق زمان مرگ در جرم شناسی بسیار اهمیت دارد.اندازه گیری غلظت پتاسیم مایع زجاجیه روشی است که بیش از سه دهه از پیشنهاد و بررسی ان میگذرد.مصونیت ماده زجاجیه از آلودگی ،خون و باکتریها پس از مرگ ،سهولت نمونه برداری و عدم نیاز به کالبدشکافی از مزایای این روش محسوب می شود.تجزیه پتاسیم زجاجیه با دو روش الکترودهای یونی ویژه که یک روش پتانسیل سنجی است و نور سنجی شعله ای که یک روش طیف سنجی است انجام می گیرد.سپس مقدار پتاسیم بدست آمده با منحنیهای استاندارد غلظت یون پتاسیم بر حسب زمان مرگ که برای دو گروه سنی کودکان وبزرگسالان مجزاست،مقایسه می شود.
دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ | 11:42 | فرناز خشکه باری | |

دانش پژوهشگران نانوفناوری دانشگاه ناتینگهام توانستند کوچک‌ترین جدول تناوبی جهان را با استفاده از پرتوهای یونی یک میکروسکوپ الکترونی بر روی یک تار موی انسان بنویسند. نشانه هر عنصر تنها 4 میکرومتر طول دارد.

 این جدول تناوبی که 89.7 میکرومتر طول و 46.4 میکرومتر عرض دارد، حاوی نشانه‌های شیمیایی 118 عنصر شناخته‌شده هریک به ابعاد 4 میکرومتر است که روی یک تار موی دکتر مارتین پلیاکوف،‌ استاد شیمی حک شده است.

پژوهشگران این مرکز این کار را که نوعی تفریح علمی محسوب می‌شود، به‌عنوان کادوی تولد دکتر پلیاکوف انجام دادند، اما هدف اصلی از این کار، نمایش قدرت ابزارهای علمی موجود در آزمایشگاه است.

یکشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۹ | 22:8 | سوده دلجو | |

سلام بچه! خسته نباشین!

منبع این پستم article.oxinads.com هستش، من همه ی مطلبش رو نذاشتم، فقط ببخشین یه خرده طولانی شد، حتما ادامه ی مطلب رو هم بخونین.

وقتی پساز حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی، تمام پروازهای تجاری ایالات متحده لغو شد؛ کارشناسان هواشناسی فرصت غیرمنتظره ۳ روزهای را بدست آوردند تا فرضیات مختلفی را پیرامون تاثیر رد فشرده برجامانده از موتور هواپیماهای جت بر تغییرات آب و هوایی بیازمایند. نتایج اولین تحقیقات که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد، حاکی از آن بود که این ردهای فشرده سفیدرنگ تاثیر قابلتوجهی بر تغییرات دمایی روزانه دارند. متوسط دمای هوا در روزهای ۱۱ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۰۱ در سراسر ایالات متحده، ۱.۸ درجه سانتیگراد نسبت به ۳ روز قبل و ۳ روز بعد از دوره اندازهگیری بیشتر بود. به عقیده کارشناسان، این افزایش چشمگیر ناشی از عدم تولید رد هواپیماهای جت بود. رد هواپیماهای جت میتواند مانند ابرهای سیروس در جو پخش شوند. رفتار رد هواپیما شبیه به ابرهای معمولی است و کارشناسان حدس میزنند که در پدیده گرمایش زمین تاثیرگذار باشند. اما این ابرهای مصنوعی همچنین میتوانند با بهدام انداختن گرمای آزادشده از زمین و بازتاب نور خورشید، بر بیشینه و کمینه دمای روزانه مناطق مختلف تاثیرگذار باشند. بنا بر این کارشناسان انتظار دارند رد هواپیما سبب شود حداقل دمای شبانه اندکی افزایش یابد و بیشترین دمای روزانه نیز مقداری کاهش نشان دهد.  اما به گزارش نیچر، در بررسی جدیدی که بر اساس الگوی ۳۰ ساله پوشش ابر در ایالات متحده انجام شده، مشخص شده است ابرهای ضخیمتر و کم ارتفاعتر نسبت به ابرهای رقیق و مرتفع، تاثیرات بیشتری بر تغییرات روزانه دما دارند. از آنجاییکه تغییرات دمایی آن سه روز سال ۲۰۰۱ منطبق با تغییرات طبیعی پوشش ابر است، افزایش دمای آن دوره زمانی احتمالا ارتباطی...


ادامه مطلب
شنبه هجدهم دی ۱۳۸۹ | 19:50 | زینب زریون | |

دارگرد اکتشافی ماه که هفته گذشته به فضا پرتاب شد سطح ماه را با جزئیاتی بی سابقه نقشه برداری و ثبت خواهد کرد و حتی قادر خواهد بود مسیر حرکت کاوشگرهایی را که در گذشته بر روی این کره حرکت کرده اند را به ثبت برساند.
مهر: آغاز ماموریتهای اخیر ناسا به منظور شکل گیری مطالعات جدید بر روی کره ماه باعث شده تا به بررسی خصوصیات شگفت انگیزی از کره ماه پرداخته شود که شاید تکرار همیشگی این حقایق میزان توجه نسبت به ارزشهای علمی آن را کاسته باشد.

ماه

مدارگرد اکتشافی ماه که هفته گذشته به فضا پرتاب شد سطح ماه را با جزئیاتی بی سابقه نقشه برداری و ثبت خواهد کرد و حتی قادر خواهد بود مسیر حرکت کاوشگرهایی را که در گذشته بر روی این کره حرکت کرده اند را به ثبت برساند.
مدارگرد دیگر این ماموریت نیز طی دو مرحله با حفره شاکلتون در قطب جنوبی ماه برخورد خواهد کرد تا دانشمندان بتوانند موادی را که در نتیجه برخورد به بیرون پرتاب می شوند را مورد مطالعه قرار دهند. تمامی این هزینه ها و تلاشها با هدف کشف اطلاعات بیشتر و جدیدتر از قمر زمین است تا دانشمندان بتوانند ساختار اصلی این کره، تاریخچه دقیق آن و احتمال وجود آب در حفره های تاریک و مرموز ماه را کشف کنند.


نشریه لایو ساینس پس از آغاز ماموریتهای جدید ناسا در راستای بازگرداندن انسان به کره ماه، به بررسی ۱۰ حقیقت شگفت انگیز درباره ماه پرداخته است.

ضربه بزرگ: ماه در نتیجه برخوردی شکل گرفته است که از آن با نام برخورد عظیم یا برخورد بزرگ یاد می شود. اخترشناسان به منظور توضیح این پدیده نظریه ای را با این مضنون ارائه کرده اند: در حدود ۴٫۶ بیلیون سال پیش، جسمی عظیم در ابعاد سیاره مریخ اندکی پس از شکل گیری خورشید و منظومه خورشیدی با زمین برخورد کرده است. در نتیجه این برخورد ابری از صخره های تبخیر شده مرکب از اجرام کیهانی و بدنه زمین به مدار خارجی زمین پرتاب شد. این ابر به تدریج سرد و فشرده شده و حلقه ای کوچک را از اجرام جامد تشکیل داد که با جمع شدن این اجرام در کنار یکدیگر ماه کنونی شکل گرفت.

زمین عامل طلوع ماه: هر روز و طی زمانهای متغیر ماه از سمت شرق طلوع کرده و در سمت غرب غروب می کند. فرایندی که شباهت زیادی به روند حرکتی خورشید و دیگر ستاره ها دارد.
زمین در حال چرخش بر محور خود در جهت شرق است که این پدیده باعث نمایان شدن اجرام کیهانی و ناپدید شدن آنها در طول زمانی معین می شود. کره ماه نیز طی هر ۲۹٫۵ روز سفری مداری حول زمین دارد که این حرکت تدریجی در آسمان رو به شرق صورت می گیرد. به همین دلیل است که طلوع ماه در برخی روزها با ۵۰ دقیقه تاخیر صورت می گیرد. این شیوه حرکتی همچنین می تواند دلیل طلوع گاه به گاه زودهنگام ماه در هنگام عصر و یا در طول روز را توضیح دهد.

عدم وجود وجه تاریک: برخلاف آنچه به نظر می آید، ماه هیچ وجه تاریکی ندارد. ماه تنها وجه دور افتاده ای دارد که امکان مشاهده آن از زمین وجود ندارد. دلیل این پدیده به زمانهای گذشته باز می گردد. در گذشته های دور تاثیرات گرانشی زمین باعث کند شدن چرخش ماه حول محور خود شد. به محض اینکه چرخش ماه به اندازه ای کند شد تا با دوره چرخشی خود به دور زمین انطباق پیدا کند، تاثیر گرانشی زمین بر روی ماه تثبیت شد. به همین دلیل ماه در حال حاضر یک بار به دور زمین چرخیده و یک بار حول محور خود حرکت می کند و به دلیل اینکه هر دو این چرخشها در زمانی واحد شکل می گیرند، زمین تنها قادر به مشاهده یک وجه از کره ماه خواهد بود.

کمبود گرانش: کره ماه ۲۷ درصد از ابعاد زمین را با جرمی کمتر تشکیل می دهد. در عین حال گرانش موجود در کره ماه تنها ۱٫۶ گرانش کره زمین اندازه گیری شده است. به همین دلیل در صورتی که تکه سنگی در کره ماه از بالا به پایین پرتاب شود، سرعت سقوط آن بسیار کمتر از سرعت سقوط همان سنگ در زمین خواهد بود. همچنین در صورتی که وزن فردی در روی زمین ۶۸ کیلوگرم باشد، همان فرد در کره ماه ۱۱ کیلوگرم وزن خواهد داشت.

کوچک و بزرگ شدن قرص ماه: مدار حرکت ماه به دور زمین بر خلاف باور بسیاری بیضوی است و نه دایره. به همین دلیل فاصله میان مرکز زمین و مرکز ماه طی هر یک از دوره های کامل چرخش ماه، متغییر است. در نزدیکترین فاصله ماه به زمین که اصطلاحا حضیض خوانده می شود فاصله این دو جرم کیهانی از یکدیگر ۳۶۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر خواهد بود. این فاصله در نقطه عکس، یعنی در دورترین فاصله ممکن به ۴۰۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر افزایش پیدا می کند. به بیانی دیگر زمانیکه ماه در نزدیکترین فاصله خود از زمین کامل شود، ۱۴ درصد بزرگتر دیده شده و درخشش آن ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

تاریخچه بمباران در ماه: حفره های موجود در سطح کره ماه می تواند گذشته سخت این کره را به خوبی آشکار سازد. به دلیل نبودن نزدیک به مطلق اتمسفر در ماه و کم بودن فعالیتهای درونی در این کره، تعداد حفره هایی که در اثر برخوردهای شدید در بیلیونها سال پیش در ماه به وجود آمده اند رکورد منحصر به فردی را به ثبت رسانده اند.
با تخمین تاریخ حفره های ماه، دانشمندان دریافته اند که سیاره زمین به همراه قمر خود در حدود چهار بیلیون سال پیش تحت بمباران شدید کیهانی بوده است.

کره ماه کره نیست: ماه شکل کروی و دوار ندارد بلکه تخم مرغی شکل است. در صورتی که ماه با دقت مورد مطالعه قرار گیرد می توان دید که مرکز ماه درواقع مرکز هندسی این قمر به شمار نمی رود و در واقع با مرکز واقعی کره دو کیلومتر فاصله دارد.

ماه لرزه: فضانوردان ماموریت آپولو طی بازدید خود از کره ماه از لرزه نگار استفاده کرده و دریافتند این جرم خاکستری جرمی مرده به شمار نمی رود. ماه لرزه های کوچک از کیلومترها پایین تر از سطح خارجی ماه سرچشمه می گیرند و اینگونه به نظر می رسد این لرزه ها تحت تاثیر کشش گرانشی زمین به وجود می آیند. شکستگی های کوچک و فوران گاز از نشانه های وجود ماه لرزه در این کره درخشان است.
به گزارش مهر، دانشمندان بر این باورند ماه نیز دارای هسته ای داغ و مذاب مشابه زمین است. اما اطلاعات به دست آمده از کاوشگر سازمان ناسا در سال ۱۹۹۹ نشان می دهد که ماه دارای هسته ای بسیار کوچک بوده که تنها دو تا چهار درصد از جرم کلی ماه را تشکیل می دهد. این ابعاد در برابر ابعاد هسته زمین که ۳۰ درصد از جرم کلی زمین را تشکیل می دهد کاملا ناچیز است.

تاثیر اقیانوسی: عامل اصلی جزر و مدهای موجود در زمین با در نظر نگرفتن تاثیرات اندک خورشید، کره ماه است. گرانش ماه باعث ایجاد کشش بر روی اقیانوسهای زمین می شود. در ماه جدید و کامل، خورشید، زمین و ماه در یک ردیف قرار می گیرند که این پدیده جزر و مد بیشتری را نسبت به شرایط عادی به وجود می آورد. زمانی که ماه در تربیع اول یا آخر قرار دارد خفیف ترین جزر و مد به وجود می آید. چرخش ۲۹٫۵ روزی ماه به دور زمین کاملا دوره ای نبوده و در نزدیکترین موقعیت ماه نسبت به زمین بیشترین جزر و مدها به حالت جهشی افزایش پیدا می کنند که به اصطلاح جزر و مد جهشی حضیضی خوانده می شوند.
به گزارش مهر، از دیگر تاثیرات جالب توجه کششهای قمری این است که ماه طی این جزر و مدها قسمتی از انرژی زمین را می رباید که این پدیده باعث کاهش ۱٫۵ میلی ثانیه ای سرعت زمین در هر قرن می شود.

خداحافظ ماه: با توجه به آنچه گفته شد، ماه سالانه مقادیری از انرژی زمین را ربوده و از آن برای بالا کشیدن خود به اندازه چهار سانتیمتر در بالاترین مدارش استفاده می کند. محققان معتقدند ماه زمانی که در حدود ۴٫۶ بیلیون سال پیش شکل گرفته است، فاصله ای برابر ۲۲ هزار و ۵۳۰ کیلومتر از زمین داشته است که این فاصله اکنون به ۴۵۰ هزار کیلومتر افزایش پیدا کرده است.
در عین حال سرعت چرخش زمین رو به کندی است و به همین دلیل روزهای زمین رو به طولانی تر شدن گذاشته اند. به تدریج صعود کشش سیاره زمین در میان یک خط فرضی میان مرکز زمین و ماه انباشته خواهد شد و به این شکل تغییرات چرخش سیاره ای زمین متوقف خواهد شد. در این صورت یک روز زمین برابر یک ماه خواهد شد. در صورت وقوع چنین پدیده ای که احتمال آن به بیلیونها سال در آینده نسبت داده شده است، یک ماه زمین بسیار طولانی شده و ماه به تدریج فاصله خود را از زمین افزایش خواهد داد.جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 20:54 | عادله قربانی شهرت | |

سلام تا حالا امتحان ها رو خوب دادین من که

اینم یک مطلب درباره ی کیمیاگری که من عاشقشم

ریشه لغوی

کیمیا که واژه شیمی از آن گرفته شده است، صورت خاصی از دانش شیمی کاربردی بود که حدود سال 50 میلادی در شهر اسکندریه در مصر متداول شد. برخی ، کیمیا را واژه‌ای مصری و به معنی هنر مصری می‌دانند که در مصر باستان ، دانشی مقدس و هنر الهی محسوب می‌شد و در انحصار کاهنان بود. آنها با سوگندهای موکد در جلوگیری از انتقال آن به دیگران و انتشار آن به نقاط دیگر و نیز جلوه دادن آن به صورت رمز و معما اصرار می‌ورزیدند.

برخی دیگر ، کیمیاگری (Multiplication) را هنر سیاه‌گری نیز می‌دانند، زیرا در واقع عمل سیاه کردن سطح فلزات ، اولین مرحله کیمیاگری بود. مثلا با ایجاد رنگ زرد و طلایی بر سطح سیاه شده فلزات ، ادعا می‌کردند که آنها را به طلا تبدیل کردند.

میتونین بقیه رو تو ادامه مطلب بخونین  

 

 


ادامه مطلب
جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 14:53 | فائزه بیگلرفر | |

سلااااااااااااام!

چرا آسمان آبیست؟

شاید تا حالا به این موضوع فکر نکرده باشید،ولی تا حالا شده از خودتون بپرسید چرا در حالی که مولکول ها و ذرات گاز موجود در هوا بی رنگ هستند آسمان را آبی می بینیم ؟

 

واما پاسخ:

رنگ آسمان ناشي از اين واقعيت است که نور با ذراتي که به آن‌ها برخورد مي‌کند، در اين‌جا منظور ملکول‌هاي تشکيل دهنده جو زمين است، بر هم کنش دارد.

اين فرايند که پراکندگي نام دارد، به اين صورت است که نوري که به ذره برخورد مي‌کند، توسط ذره جذب و سپس در تمام جهات بازتابانده مي‌شود. در اين فرايند دو عامل طول موج نور و اندازه ذره‌اي که نور با آن برخورد مي‌کند، دخالت دارند.

بنابر قانون ريل، اگر اندازه ذره کمتر از طول موج‌هاي نور مرئي باشد، آن ذره به طور بسيار گزينشي عمل خواهد کرد که يعني طول موج‌هاي کوتاهتر را بهتر و بيشتر از طول موج‌هاي بلند پراکنده مي‌کنند.

البته تمام رنگهاي نور تا حدي پراکنده مي‌شوند، اما ملکول‌هاي جو زمين که ابعادشان کوچکتر از طول موج نور آبي است، نور آبي را بيشتر از نور سبز، زرد يا قرمز پراکنده مي‌کنند.

در اين صورت اگر به مجموعه‌اي از ملکول‌ها که مستقيما در امتداد خورشيد قرار دارند نگاه کنيم، خورشيد را اندکي قرمز مي‌بينيم اما همان مجموعه ذرات را اگر از پهلو نگاه کنيم، نوري را خواهيم ديد که آن مجموعه پراکنده کرده که عمدتا نور آبي است.

غروب سرخ رنگ نتيجه ديگري از پراکندگي است، به هنگام غروب که خورشيد ظاهرا به طرف افق حرکت مي‌کند، نور آن بايد از مواد بيشتري که جو را تشکيل مي‌دهند، بگذرد در اين حال چون مولکول‌هاي موجود در جو نور آبي را بيشتر از نورهاي ديگر پراکنده مي‌کنند، رنگهايي که در امتداد خط ديد در جو نفوذ مي‌کند رنگ آبي کمتري دارند، از اين رو ما رنگهايي را که مايه سرخ آن بيشتر است، مي‌بينيم.

بنابراين پديده‌هايي که شفق و فلق مي‌ناميم، نتيجه پراکندگي نور به وسيله ملکول‌هاي موجود در جو است.

اما ماه بر خلاف زمين فاقد جو است و بنابراين آسمان آن رنگ ندارد و سياه است. وقتي خورشيد در هر جايي از سطح ماه غروب مي‌کند، آنجا بلافاصله تاريک مي‌شود که اين تغيير با افت شديد دما همراه است.

منبع!!!!

جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 0:16 | فاطمه تقی پور | |

  

                          

                  

                                  

                               

جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 0:11 | فاطمه تقی پور | |

ماری کوری چه کرد؟؟؟؟


img/daneshnameh_up/6/6c/Coorie_Marry.jpg

شکفتن استعداد

روزی در یکی از جلسات سخنرانی یکی از اساتید بزرگ ریاضیات ، دختری جوان ، سخنان استاد را یادداشت می کرد. استاد در ضمن بیاناتش گفت: "من از دل ذره ، آفتاب بیرون می‌آورم."

دختر جوان این سخن استاد را با مسرت پذیرفت و با خود چنین اندیشید: علم قدرتی دارد که حتی تصور آن برای ما لذت‌بخش است. دانشمندان بزرگ گفته‌اند که جهان ، همچون کتاب بزرگی است که در هر سطرش رازی نهفته دارد. مردم ، کلمات این کتاب را خوانده و متحیر می‌شوند، ولی دانشمندان با مطالعه آن ، پرده از راز طبیعت برمی‌دارند.

تاریخچه

دختر جوان ، اهل کشور لهستان بوده و ماری نام داشت. وی در شهر ورشو ، پایتخت لهستان در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و در همان شهر ، تحصیلات دبیرستان خود را به اتمام رسانید. سپس با مشکلات اقتصادی زیادی در دانشگاه پاریس به تحصیل ادامه داد.وی اتاق کوچکی داشت و چون هزینه برق زیاد بود، شب‌ها به کتابخانه‌ای می‌رفت و تا دیر وقت در نور و گرمای کتابخانه به مطالعه می‌پرداخت.

پیوند علمی یا پیوندی ناگسستنی

ماری در سال چهارم دانشگاهش در پاریس با دانشمند جوانی به اسم "پیر کوری" آشنا شد. این آشنایی ، ریشه دار شد و این دو جوان شیفته علم را به هم پیوند داد. در سال 1895 این دو دانشمند ، پیوند زناشویی بستند و از آن پس ، ماری را ماری کوری نامیدند.


منبع:سایت رشد


ادامه مطلب
پنجشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۹ | 18:4 | آناهیتا بخشایی | |

گیاهان صابون هم میسازند


تصویر

دید کلی

بسیاری از گیاهان ، ساپونین دارند، مواد شیمیایی که هنگام مخلوط شدن با آب ، کف صابون و آب صابون می‌سازند. غاسول صابونی ، گیاهی است زیبا با گلهای صورتی که بطور طبیعی در کنار رودخانه رشد می‌کند و سابقا نزدیک کارگاههای پشم کاشته می‌شد تا از کف صابون تهیه شده با جوشاندن برگها و ریشه‌های آن برای شستن پشم استفاده شود. صدها گیاه صابونی دیگر وجود دارد و در برخی از آنها ، ساپونین به میزان 30‌درصد وزن خشک گیاه موجود است.

ساپونین در گیاه میزبان

با اینکه این ترکیبات برای صنعت پشم مفیدند، ولی تا همین اواخر ، هیچ کس نمی‌دانست به چه طریقی (اگر روشی وجود داشت) این ساپونین‌ها برای گیاه میزبان مفیدند. آنها یولاف را که یک گیاه غیرعادی و شاید بی‌نظیر در میان غلات باشد، مطالعه کرده اند، زیرا مقدار ساپونین آن بالاست. این گروه حدس می‌زدند که ترکیبات ساپونین ممکن است به یولاف کمک کند تا در مقابل بیماریهای قارچی حفاظت شود، زیرا یولاف نسبت به گندم که ساپونین ندارد، حساسیت کمتری به بیماریهای قارچی دارد.

عملکرد ساپونین

برای آزمون این نظریه ، پژوهشگران ژنهای گیاه یولاف را تغییر داند تا دیگر ساپونین تولید نکند و دریافتند که گیاه ، مقاومت طبیعی خود را به تیک-آل (نام رایج توصیفی یکی از جدیترین بیماری قارچی غلات) از دست داده است. پژوهشهای بیشتر ، آشکار کرد که ساپونین‌ها از طریق واکنش با استرول‌ها که جزء اصلی غشای اطراف رشته های هاگ‌قارچ است، مقابله می‌کند. این واکنش موجب می‌شود تا مولکولهای استرول دور هم جمع شوند. به این ترتیب ، سوراخهایی در غشا ایجاد می‌شود که از طریق آن ، سیتوپلاسم به بیرون نشت می‌کند و قارچ می‌میرد.
منبع:سایت رشد

ادامه مطلب
پنجشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۹ | 17:57 | آناهیتا بخشایی | |

قرص هیدروژن اختراع شد!!!!تیمی از محققان مرکز بین رشته یی نانوتکنولوژی دانشگاه فنی دانمارک (NANO.DTU) به فن آوری جدیدی برای ذخیره سازی ایمن و پر بازده هیدروژن به شکل قرصهای هیدروژن دست یافتند.

بهره‌مندی از هیدروژن به دلیل مخاطرات و ویژگی های خاص آن مستلزم بهره گیری از فن آوری پیشرفته برای ذخیره و انتقال آن است.
`CLAUS HVIID` ، استاد دانشکده شیمی دانشگاه فنی دانمارک و مدیر مرکز شیمی سبز و پایدار می‌گوید: سالهاست که محققان به دنبال استفاده از هیدروژن هستند و کاربری هیدروژن به عنوان یک منبع انرژی بسیار دشوار بوده و ما این مشکل را با استفاده از قرصهای هیدروژن حل کرده ایم.
او ادامه داد: روشهای کنونی ذخیره سازی هیدروژن، نیاز به اقدامات ایمنی ویژه‌ای دارد و ساخت این قرصها یک قدم مثبت به سوی جامعه مستقل از سوختهای فسیلی می‌باشد.
بسیاری از مواد ذخیره شده به طور خود به خودری محترق می‌شوند و چنانچه با آب در تماس قرار گیرند منفجر می‌شوند، همچنین انرژی ذخیره شده معمولا به آهستگی آزاد می‌شود که در این صورت به سختی می‌توانند یک فن کوچک را به کار بیندازند.
فن آوری قرص‌های هیدروژن بسیار ساده و قیمت آن در مقایسه با دیگر روش‌ها پایین است، ضمن آن که این قرص‌ها از نمک دریا و آمونیاک ساخته شده‌اند که نمک دریا شامل 10 درصد کلرید منیزیم است و هر یون منیزیم می‌تواند با 6 مولکول NH3 پیوند برقرار کند؛ بنابراین 18 اتم هیدروژن به ازای هر یون منیزیم تولید می‌شود.

هیدروژن ذخیره شده با حرارت دادن نمک فعال شده و بدین ترتیب بخار آمونیاک تولید شده، به مبدل کاتالیستی ارسال و به نیتروژن و هیدروژن شکسته می‌شوند.

هیدروژن برای تولید الکتریسته با اکسیژن در پیل سوختی ترکیب شود و تنها محصول جانبی این فرایند آب و نیتروژن است که به اتمسفر بازگردانده می‌شود.
این قرص‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که قابلیت کاربرد مجدد را در فرایندهای برگشت پذیر به شکل اسفنج‌هایی در مقیاس نانو دارند و با دریافت مقدار جدید آمونیاک کل فرایند تکرار می‌شود.
پیش بینی می‌ شود که قرص‌های هیدروژن طی پنج سال آینده در ابزارهای کوچک مثل تلفن‌های همراه و رایانه‌ها و حتی در مقیاس های بزرگ مانند اتوبوس ها و قطارها به کار گرفته شود.


منبع: ایسنا

پنجشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۹ | 17:53 | آناهیتا بخشایی | |

  تیره ترین ترکیب جهان........دانشمندی در دانشگاه هوستون، ماده ای را ساخته است که چهار بار از تیره ترین ماده ی شناخته شده، تیره تر است. این ماده ی سیاه رنگ بیش از 9/99 درصد از نور را جذب می کند.
پولیکل آجایان (Pulickel Ajayan)، ترکیبی از نانو لوله های کربنی ساخته است که تنها 045/0 درصد از نور را باز می تاباند. آجایان در این مورد می گوید: " اعدادی که میزان تیرگی این ماده را نشان می دهند، مهیج تر از آن چیزی بودند که ما فکر می کردیم." او می افزاید: " این ماده که در کتاب رکوردهای جهان ، گینس، به ثبت رسیده است دارای کاربردهای عملی بسیاری می باشد. توانایی این ماده در جذب نور می تواند در پانل های خورشیدی مفید باشد. هم چنین این ماده میزان تفرق نور را به حداقل می رساند که یک مزیت بالقوه در ساخت تلسکوپ ها محسوب می شود."
تیره ترین ترکیب شناخته شده ی پیشین، یک آلیاژ نیکل – فسفر بود که توسط دانشمندان در لندن ساخته و 16/0 درصد نور را باز می تاباند.
پنجشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۹ | 17:49 | آناهیتا بخشایی | |

  سلام بچه ها! خوبین؟ اولین پستم رو ملاحظه می فرمایین!( یه بار این کارایی رو که گفتم انجام بدین، ضرر نمی کنین!) امیدوارم امتحان شیمی رو خوب داده باشین!

ما می تونیم سدیم و کلر رو از یه راه بی خطر با هم دیگه ترکیب کنیم تا نمک خوش مزه (!) درست شه. برای این کار دو عنصر ترکیبی ارزون می خوایم که مثه پودرن و آسون پیدا می شن: کلرید کلسیم و سودا یا همون کربنات سدیم خودمون. همون طور که می دونین کلرید از عناصر کلسیم و کلر و سودا از سدیم، کربن و اکسیژن تشکیل می شن. این دو عنصر ترکیبی رو تو آب حل می کنیم و محلول به دست اومده رو از دو ظرف ( جدا )، توی یه ظرف می ریزم. حالا چی می شه؟ هیچی فقط سدیم و کلر باهم ترکیب می شن؛ کلسیم و کربن و اکسیژن هم همین طور! عنصر های ناتریم( سدیم ) و کلر با هم دیگه نمک خوراکی رو درست می کنن. کلسیم و کربن و اکسیژن چی؟ گچ!

گچ تو آب حل نمی شه پس ذره های کوچیک گچی ته ظرف ته نشین می شن. وقتی گچ ته نشین شد، آب ظرف رو( که نمک توش حل شده) توی یه تابه می ریزم، طوری گچ همراه آب از ظرف خارج نشه. بعد تابه رو روی شعله می ذاریم، آب تبخیر می شه و نمک خوراکی می مونه؛ نمک خالص!

                                                             " از مجموعه کتاب های چرا و چگونه( شیمی ، تاریخچه، زبان و کاربرد ها) "

                         

دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ | 23:59 | زینب زریون | |

فارنت و به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی‌میل کارشناسان فناوری نانو کوچکترین کارت تبریک کریسمس را خلق کردند که البته شما نمی‌توانید آن را به کسی که دوستش دارید هدیه بدهید چون با چشم عادی و غیرمسلح نمی‌توان آن را دید.

اندازه این کارت تبریک کریسمس که توسط متخصصان دانشگاه گلاسکو تولید شده به اندازه‌ای کوچک است که با ۸ هزار عدد و یا بهتر بگوئیم ۸۲۷۶ عدد از آن می‌توان یک قطعه تمبر در اندازه کوچک را پوشاند!!!!!!!!!!!!!!!.

دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ | 14:12 | مریم معمارزاده | |

سلام دوستای عزیزم!!!

اگه دوست داشتین مطلبی روکه گذاشتم بخونین وقت کردین یه نظرکوچولو هم برای من بذارین!.................راستی ازپسران فعالی که دم به دقیقه به وبلاگ ما نظر میدن.کمال سپاسگذاری...را...داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! از حالا بگم اگه کسی به وبلاگ ما چپ نگاه کنه با بروبچه های وسترن طرفه!!!!!!● تاثير گازهاي گلخانه اي بر انسان:


طبق آمار ارائه شده از سازمان ملل متحد هر ساله ۳ ميليون نفر بر اثر بيماري هايي همچون سرطان پوست و آب مرواريد که ناشي از آلودگي هوا است مي ميرند که اين آمار ۵% از کل مرگ و مير سالانه مردم دنياست.بنابر آمار سازمان ملل ۵۰ هزار گونه از موجودات زنده در حال نابودي هستند که بيش از ۱۰۰۰ برابر نرخ نابودي است.

خشکي مفرط،فرسايش،تخريب خاک،نابودي زمين کشاورزي،تغيير کامل در الگوي سنتي کشت و بالاخره پيشروي آب اقيانوس ها و دريا ها در خشکي و وقوع طوفان هاي مهيب تاثيرات مهمي است که بيشترين تخريب را در کشورهاي جهان سوم بر جا مي گذارد.

اغلب اين تاثيرات در نتيجه فعاليتهاي صنايعي نظير کارخانجات روغن نباتي،مواد پاک کننده،کنسرو سازي و... است.

از ميان انواع گازهاي گلخانه اي
CO۲ بالاترين و بخار آب به جهت درصد بالايي که بخود اختصاص مي دهند.يعني حدود ۳۰% از کل گازهاي گلخانه اي مهمتر از بقيه هستند.بقیشو توی ادامه ی مطلب...ببینین!ادامه مطلب
دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ | 13:56 | مریم معمارزاده | |

جوزف پرستلی:

اکسیژن و ازت را کشف کرد و نشان داد که اکسیژن توسط گیاهان تولید میشود.(لاوازیه این گاز را اکسیژن نامید)

پایه گذار نوشابه های غیر الکلی بود.

در 12 سالگی زبان عربی را یاد گرفت.

از کسانی بود که به مکتب توحید شدیدا معتقد بود.

دیمیتری ایوانوویچ مندلیف:

در کودکی در یک آزمایشگاه عینک سازی مشغول به کار بود.

وقتی برای اولین بار نظریه قانون تناوبی عناصر را به انجمن شیمی لنینگراد ارائه کرد، اعضاء انجمن به او خندیدند.

عنصر شماره 101 به افتخار او مندلیوم نام گرفت.

در مسافرتها از قطار درجه3 استفاده میکرد تا از حال مردم کم درآمد مطلع باشد.

لویی پاستور:

دردوران تحصیل شاگرد برجسته ای نبود ولی بسیار سختکوش و پرتلاش بود.

اولین بار به خواص کربن نامتقارن پی برد.

در شیمی تخمیر سرآمد دیگران بود.

سرم ضدهاری را کشف کرد.

او مردی بشر دوست و درعقاید خداشناسی راسخ بود.

آلفرد نوبل:

در سال 1870 موثرترین نوع دینامیت را جهت مصارف  مفید از قبیل استخراج معادن و راه سازی اختراع کرد.

با مشارکت دو برادرش شرکتی تاسیس کرد و امتیاز نفت باکو را گرفت و به ثروت هنگفتی رسید.

بخاطر احساس شرمساری از استفاده غیر انسانی از دینامیت، تمام ثروت خود را وقف پرداخت جایزه به دانشمندانی کرد که برای رفاه انسانها و صلح جهانی بهترین فعالیتها را انجام میدهند.

جوایز نوبل در اول دسامبر هرسال که سالگرد تولد آلفرد نوبل است، اهدا میشود.

اولین شیمیدان دریافت کننده جایزه نوبل، وانتهوف هلندی در سال 1901 بود.

عنصر شماره 102 به افتخار او نوبلیوم نام گرفت.

نوبل:"سیر کردن شکم زندگان را بر مزار شکوهمند ترجیح میدهم".

دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ | 12:23 | فائزه بیگلرفر | |

موزلی و عدد اتمی

هنری موزلیموزلي دانشجوي ديگر رادفورد، در دستگاه توليد پرتو ايکس آند را با فلزات مختلف، تعويض کرد و فرکانس پرتو ايکس حاصل را اندازه گيري کرد. وي مشاهده کرد که اين فرکانس با افزايش جرم اتم فلز افزايش    مي يابد.رادفورد نشان داد که بين مقدار بار مثبت هسته و فرکانس پرتو ايکس رابطه مستقيم وجود دارد.رادرفورد با تقسيم بار هسته به بار الکترون، اعداد صحيحي بدست آورد که آنها را عدد اتمي ناميد

 

می توان به طور شماتیک مدل اتمی را به صورت زیر نمایش داد :

منبع : کیمیا گران فردا

شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ | 20:22 | آناهیتا بخشایی | |


قاعده ی اکتت یا هشتایی
آرایش الکترونی هلیومآرایش الکترونی نئونآرایش الکترونی آرگونهشتايي شدن تعداد الکترونهاي موجود در بيروني ترين لايه ي الکتروني (لايه ظرفيت) و دستيابي به آرايش الکتروني گاز نجيب مبنايي براي سنجش پايداري اتم ها و ميزان واکنش پذيري آنها است.
 
 
 
 
 
 
عناصر گروه اول با از دست دادن يک الکترون، گروه دوم با از دست دادن دو الکترون و آلومنيوم در گروه سوم با از دست دادن 3 الکترون به آرايش گاز نجيب پيش از خود مي رسند.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گروه 15 با گرفتن 3 الکترون، گروه 16 با گرفتن 2 الکترون و عناصر گروه 17 با گرفتن 1 الکترون به آرايش گاز نجيب بعدي مي رسند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فسفر با گرفتن 3 الکترون به آرايش آرگون مي رسد و پايدار
مي شود.
 
 
 
 
 
 
منيزيم با از دست دادن 2 الکترون به آرايش نئون مي رسد وپايدار مي شود.
 
 
 
 
 
از آنجا که اتم ها ذره هايي خنثي هستند با از دست دادن يا گرفتن يک يا چند الکترون به ذره هايي بار دار به نام يون تبديل مي شوند. اتم فلزها با از دست دادن الکترون به کاتيون و اتم نافلزها با گرفتن الکترون به آنيون تبديل مي شوند.
بنابراين اتم سديم با از دست دادن يک الکترون به آرايش نئون مي رسد و اتم کلر با گرفتن يک الکترون خود را به آرايش آرگون مي رساند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


منبع :کیمیا گران فردا
شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ | 20:19 | آناهیتا بخشایی | |

رابطه ی فشار و حجم ودما


تعریف فشار اتمسفری و فشار نسبی:


اتمسفر از سطح زمین به ارتفاع چندین کیلومتر در فضا امتداد دارد و می توان آنرا بصورت ستون مرتفعی از هوا تصور کرد. با اینکه دانسیته هوا نسبت به آب کمتر است ولی چون دارای وزن است در نتیجه ایجاد فشار خواهد کرد ، بر روی زمین این فشار به اندازه 7/14 psi  اندازه گیری شده است.

 اگر فشار سنج را کمی بالاتر از سطح زمین ببریم ، ارتفاع ستون هوا کمتر شده و فشار اتمسفری کاهش می یابد به عکس اگر فشار سنج در عمق گودالی در ساحل دریا قرار گیرد ارتفاع ستون هوا بیشتر شده و فشار انداره گیری افزایش می یابد.

 برای پی بردن به فشار اتمسفر کافی است که یک لوله شیشه ای کهخ یک طرف آن باز است را از طرف باز آن درون تشتکی پر از جیوه قرار دهیم می بینیم که جیوه به ارتفاع 760 mm بالا خواهد آمد (به خاطر چه خاصیتی) ولی برای آب باید یک لوله 11 متری استفاده گردد.(چرا؟)

 چون مقدار فشار بستگی به جنس سیال یا گاما دارد یعنی فشار مساوی گاما ضرب در ارتفاع بنابراین هرچه سیال دارای گاما بالاتری باشد مقدار بالا آمدگی آب کمتر خواهد بود.

 فشار مطلق:

 اگر مقدار فشار اتمسفری را با فشاری که فشار سنج نشان می دهد با هم جمع کنیم فشار بدست آمده مطلق خواهد بود.

 ارتباط میان فشار و دمای نقطه جوش :

 وقتی که ارتفاع افزایش می یابد ( از سطح دریا ) فشار کاهش می یابد و با کاهش فشار نقطه جوش نیز کاهش خواهد یافت و کتری آب زودتر بجوش می یابدو وقتی که ارتفاع از سطح دریا کاهش می یابد مقدار فشار افزایش و دمای نقطه جوش بالاتر می رودو کتری دیرتر به جوش می یاید.

 ارتباط میان فشار و حجم :

 هنگامی که به حجم کمی از اب حرارت دهیم بخار با حجم بسیار بیشتری تولید می شود . در فشار اتمسفری حجم بخار تولیدی 1600 برابر حجم آبی است که بخار از آن تولید شده است.

 اما این حجم بخار را می توان به حجم کوچکتری فشرده نمود، هنگامی که این کار انجام گیرد فشار بخار افزایش می یابد متقابلا کاهش فشار موجب می شود تا بخار حجم بیشتری را اشغال کنهد.

 اصطلاحا حجم ویژه حجم معینی از بخار را بیان می کند.

 تفاوت فاحشی میان حجم ویژه بخار در فشار های مختلف وجود دارد به عنوان مثال حجم ویژه بخار در 10 بار تقریبا حدود 10 مرتبه از حجم ویژه بخار در فشار اتمسفری است.

منبع :کیمیگران فردا

شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ | 20:15 | آناهیتا بخشایی | |

 جوهر نامرئي چيست؟

 در زمان جنگ جهاني دوم، كارت پستالهايي از لهستان پست مي‌شد كه سربازان آلماني به آنها توجهي نداشتند. اين كارتها كاملا معمولي به نظر مي آمدند اما واقعيت چيز ديگري بود. همه اين كارتها حاوي مطالبي به صورت رمز بودند. از جمله درخواست غذا و دارو، اعلام مكان پايگاههاي نازي ها و زندانهاي اسرا. چگونه اين عمل اتفاق مي‌افتاد؟ بااستفاده از جوهر نامريي.

جوهرهاي نامريي انواع مختلف دارند و به طرق مختلف عمل مي‌كنند. بيشتر آنها بر اساس خاصيت تغيير رنگ در اثر تغيير PH  عمل مي‌كنند، دسته اي هم بر اساس اكسيداسيون مواد در اثر حرارت شهرت يافته‌اند.

جوهر نامرئي با تنظيم PH چگونه عمل مي‌كند؟

 وقتي چنين جوهر نامرئي به يك ماده متخلخل اضافه مي‌شود، آب موجود در جوهر با دي‌اكسيد كربن موجود در هوا تركيب مي شود و اسيد كربنيك را بوجود مي‌آورد.  اسيد كربنيك به نوبه خود با سديم هيدروكسيد وارد واكنش خنثي شدن مي‌شود و كربنات سديم را بوجود مي آورد.  خنثي شدن باز، سبب تغيير رنگ معرف مي‌شود و در نتيجه اثر جوهر، ناپديد مي شود.

اين واكنشها را مي توان به صورت زير نمايش داد:

 CO2 +  H2O à H2CO3

 2 Na(OH) + H2CO3 à Na2CO3 + 2 H2O


ادامه مطلب
شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ | 20:13 | آناهیتا بخشایی | |

زنگ آهن


شیمی

"زنگ" نام متداول یکی از ترکیبات بسیار رایج یعنی اکسید آهن با فرمول Fe2O3 است. این نام رایج است زیرا آهن به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل زنگ آهن را می دهد. در حقیقت آهن را به ندرت می توان به صورت خالص در طبیعت پیدا کرد. زنگ آهن (یا فولاد) نمونه ای از فرایند خوردگی است: فرایند الکتروشیمیایی شامل آند (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون از دست می دهد)، الکترولیت (مایعی که به حرکت الکترون ها کمک می کند) و یک کاتد (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون می پذیرد) است. وقتی فلزی خورده می شود، الکترولیت به تولید اکسیژن در آند کمک می کند. سپس اکسیژن با فلز ترکیب شده و الکترون آزاد می شود. وقتی الکترون ها از طریق الکترولیت به سمت کاتد جریان می یابند، آند با جریان الکتریکی حذف می شود یا به کاتیون های فلزی تبدیل شده و زنگ تشکیل می شود.

 

برای این که آهن اکسید شود به سه ماده نیاز است: آهن، آب و اکسیژن. و اما فرایند زنگ زدن:

با افتادن یک قطره آب بر روی اشیای آهن فورا دو اتفاق می افتد. نخست آن که آب به عنوان یک الکترولیت خوب با دی اکسیدکربن موجود در هوا واکنش داده و اسید کربنیک که یک اسید ضعیف است تشکیل می شود. اسید کربنیک نسبت به آب، الکترولیت بهتری است. پس از تشکیل اسید و حل شدن آهن در آن، ملکول های آب به اجزای سازنده آن یعنی اکسیژن و هیدروژن تبدیل می شود. اکسیژن آزاد و آهن حل شده با هم پیوند داده و اکسید آهن را تشکیل می دهند. در این فرایند الکترون آزاد می شود. الکترون های آزاد از بخش آند که همان آهن است به سمت کاتد که ممکن است فلزی با واکنش پذیری کمتر از آهن یا بخش دیگری از سطح آهنی باشد، جریان می یابد.

مایعاتی مانند باران های اسیدی، آب دریا و افشانه نمکی برای ذوب کردن برف جاده های یخی به علت ترکیبات موجود در آنها نسبت به آب الکترولیت های قوی تری هستند. به همین دلیل آهن و فلزات دیگر در این محیط ها با سرعت بیشتری زنگ زده و خورده می شوند.

منبع:کیمیاگران فردا

شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ | 20:7 | آناهیتا بخشایی | |

 

             ¤ جدول تناوبی  سر گرم  کننده¤

                            !!!

 


ادامه مطلب
پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ | 23:10 | فاطمه فرهادی | |

سلام بچه ها جون....

برا تون یه بازیه با حال اوردم.......لذت ببرین....!!!!!!!!!

                            توجه!!                             توجه!!

دوستان عزیز لطف کنید برای بازی کمی صبر کنید تا لوله ی آزمایشی که در کنار صفحه است کاملا پرشود و سپس دکمه ی"play" را فشار دهید،و از فشاردادن دکمه ی "play"وا قع در تبلیغات خودداری کنید...............

پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ | 20:15 | آناهیتا بخشایی | |

تاثیر آلودگی هوا بر ژن و ایجاد سرطان / دلایل سرطانزا بودن آلودگی هوا رئیس مرکز تحقیقات سرطان بروز سرطان ناشی از آلودگی را وابسته به ژن دانست و گفت: بروز سرطان ناشی از آلودگی هوا تنها منحصر به تنگی نفس و سرگیجه نیست زیرا افزایش آلودگی هوا با ایجاد تغییراتی در ژنها در دراز مدت می تواند منجر به بروز و شیوع سرطان شود.

دکتر محمد اسماعیل اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر، سرطان را سومین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و افزود: علل بروز این بیماری روز به روز در حال تزاید است به گونه ای که طبق تحقیقات سازمان ملل در 10 سال آینده تعداد مبتلایان به این بیماری به دو برابر میزان فعلی می رسد.

وی به شیوع بیماری سرطان بر اثر افزایش آلودگی هوا اشاره کرد و اظهار داشت: بروز این بیماری ناشی از آلودگیها وابسته به ژن است.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با تاکید بر اینکه بروز بیماری سرطان ناشی از افزایش آلودگی هوا تنها منحصر به تنگی نفس و سرگیجه نمی شود توضیح داد: زمانی که آلودگی هوا افزایش می یابد، این آلودگی ها بر روی سلولها می نشیند که عکس العمل سلولها را در پی دارد. این امر سبب تغییرات سلولی می شود که به دنبال آن تحریکاتی در ژنها و سلول پروتئینی P53 ایجاد می شود. 

وی با بیان اینکه پروتئین P53 به پروتئین "توموری" نیز معروف است به مهر گفت: این پروتئین وظیفه تنظیم کننده چرخه سلولی را بر عهده دارد و در موجودات پر سلولی که سلولها توانایی تقسیم را دارند مانع از تکثیر بی رویه سلولها می شوند. به عبارت دیگر یک نگهدارنده ژنوم از جهشها محسوب می شوند.

اکبری با تاکید بر اینکه این تغییرات در دراز مدت می تواند منجر به بروز سرطان در انسانها شود یادآور شد: کوچکترین تغییر در سلولها باعث بروز و شیوع سرطانها می شود که آلودگی هوا می تواند یکی از این عوامل بروز این بیماری در جوامع باشد.

منبع: "خبرگزاری مهر"

سه شنبه هفتم دی ۱۳۸۹ | 17:48 | عادله قربانی شهرت | |

سلام چه میکنید با امتحانات؟

من که پس فردا دینی دارم یک درس راحت

دانشمندی ژاپنی بنام " پروفسورماسا رو ایموتو " طی تحقیقات گسترده روی بلور های آب منجمد شده در شرایط و حالات مختلف محیطی و انسانی ، به این نتیجه ی جالب و در خور تأمل رسید که مفاهیم انسانی و متافیزیکی محیط می تواند روی آرایش ملکول های آب تأثیر گذار باشد . " دکتر ایموتو " فا رغ التحصیل دانشگاه یوکو هامای ژاپن ، دارای یک مؤسسه ی تحقیقاتی بنام SHM در ژاپن است که تحقیقات مربوط به شبکه ی بلوری ملکول های آب را در آنجا انجام می دهد . ایموتو ، یافته های خود را در سه جلد کتاب ارائه داده است . نظریه ی این محقق ، مبتنی بر بررسی نمونه های فراوانی از بلور های انجماد یافته ی آب و مقایسه ی آنها با یکدیگر است . تا کنون مؤسسات علمی فیزیک و زیست شناسی نظریه ی وی را مورد تأیید قرار داده اند


ادامه مطلب
دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ | 19:2 | فائزه بیگلرفر | | برای اغلب مردم، درست کردن یخ کار ساده ای است: کافی است یک ظرف آب را در فریزر قرار دهیم. اما شیمیدانی به نام «یون می چوی» Eun Mi Choi و همکارانش در دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی به این مسئله به گونه ای دیگر می نگرند. برای آنها درست کردن یخ از طریق کاهش دما تا زیر نقطه انجماد آب، آخرین گزینه محسوب می شود و نه اولین گزینه. این محققان ترجیح می دهند با قرار دادن آب در معرض میدان های الکتریکی یخ درست کنند و شگفت انگیزتر آنکه این کار را در دمای اتاق انجام می دهند.
اما همانطور که «دنیس ویتلی» (Denys Wheatley) زیست شناس سلولی دانشگاه آبردین انگلستان که بر روی تاثیر آب بر سیستم های زنده تحقیق می کند نیز اذعان دارد، ایجاد یخ در دمای اتاق یا اصطلاحا «یخ داغ» واقعا حیرت انگیز است چراکه قرن های متمادی تصور بشر آن بود که ایجاد یخ فقط با سرما میسر است.

آزمایش موفقیت آمیز «چوی» که چند ماه پیش صورت گرفت سرانجام به جست وجویی 10ساله در مورد نحوه تشکیل «یخ داغ» پایان داد. اما نتیجه غیرمنتظره این آزمایش شگفت انگیز سئوال جدیدی را نیز برای دانشمندان مطرح کرد. آزمایش «چوی» حاکی از آن است که نه تنها تبدیل آب ولرم به یخ توسط اعمال میدان الکتریکی، کاری شدنی است بلکه شدت میدان لازم برای این کار نیز به طور غیرمنتظره ای پایین است، آنقدر پایین که به سهولت می توان میدان های مشابهی را در گوشه و کنار طبیعت از شکاف میان تخته سنگ ها و خلل و فرج ذرات خاک معلق در هوا گرفته تا فضای میان پروتئین ها در سلول های بدن یافت. به همین علت تحقیقات اخیر پس از کشف «یخ داغ»، بر روی این پرسش متمرکز شده است که آیا «یخ داغ»، به طور طبیعی در طبیعت نیز شکل می گیرد.

منبع : سیمابادامه مطلب
دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ | 12:31 | آناهیتا بخشایی | |


این بخش رو حتما بخونین به دردتون میخوره!!!!

چند نکته در مورد امتحانات!!!!!!!!!!!!

›› حتماً برای مطالعه خود برنامه ریزی کرده و آنرا مکتوب کنید. برنامه را جایی در معرض دید خود قرار دهید.
›› مقدار مطالعه را متناسب و معقول انتخاب کنید. مطالعه فشرده و همراه با اضطراب تمرکز را کاهش می دهد.
›› خود را نسبت به محیط مطالعه شرطی کنید. موانع دیداری که باعث حواس پرتی می شود را از محیط مطالعه دور کنید.
›› هیچگاه داخل رختخواب به مطالعه دروس خود نپردازید.
›› یادداشت های کوتاه به همراه داشته باشید تا در اوقات مرده ای مانند انتظار صف اتوبوس بتوانید از آنها استفاده کنید.
›› خود را جای استاد قرار داده و از مطالبی که مطالعه می کنید، سوال طرح کنید.
›› در هر بار مطالعه از مطالب آسان شروع کرده و به مطالب مشکل تر برسید.
›› از شیوه یادگیری گروهی ( پرسش و پاسخ یا توضیح دادن برای همدیگر ) استفاده کنید.
نکاتی برای افزایش تمرکز:
›› قبل از شروع مطالعه چند نفس عمیق بکشید.
›› مطالعه را با مرور اجمالی سرفصل ها و طرح سوال شروع کنید.
›› یادداشت برداری هنگام مطالعه به افزایش تمرکز کمک می کند.
›› از تکنیک تار عنکبوت استفاده کنید؛ یعنی مثل عنکبوت که فقط به ارتعاشات تارهای خود حساس است و به هر ارتعاشی واکنش نشان نمی دهد، عمداً به عوامل مخل بیرونی بی توجهی کنید.
›› بعد از هر 1:30 تا 2 ساعت مطالعه حتماً 15 دقیقه به خودتان استراحت بدهید.
›› به اندازه کافی بخوابید. کم خوابی باعث آسیب رسیدن به حافظه کوتاه مدت و قدرت تمرکز می شود.
›› حتماً صبحانه بخورید. تحقیقات نشان داده که کارکرد فعال مغز و ایجاد تمرکز بستگی زیادی به صرف صبحانه دارد.
›› هنگام عدم تمرکز چند لحظه چشمانتان را ببندید. چند نفس عمیق بکشید و موفقیت های آینده را تجسم کرده و سپس ادامه دهید.
›› استفاده از چراغ مطالعه تمرکزتان را افزایش می دهد.
نکاتی برای کاهش اضطراب:
›› نسبت به امتحانات دید مثبت داشته باشید و با چهره ای گشاده و مطمئن درس بخوانید.
›› از حرکات کششی و ورزشی در فواصل بین مطالعه خود بهره بگیرید. داشتن برنامه ورزشی منظم حتی یک پیاده روی کوتاه مدت به کاهش اضطراب کمک می کند.
›› شام مختصر و سبک بخورید.
›› از یادآوری موفقیت های گذشته خود انرژی مثبت بگیرید.
›› انتظارات خود را متناسب با سطح توانتان تنطیم کنید. داشتن انتظارات غیر واقع بینانه از خود سبب ایجاد اضطراب میشود.
›› قبل از خواب دوش آب ولرم بگیرید.
›› اگر در حین مطالعه یا امتحان دچار اضطراب یا وقفه فکری شدید، چشم هایتان را ببندید؛ چند نفس آرام و عمیق بکشید و در ذهنتان تکرار کنید: "من از عهده امتحانات برمی آیم." و سپس ادامه دهید.
›› اگر در یکی از امتحانات موفق نبودید، ذهنتان را با آن درگیر نکنید. استراحتی 2 تا 3 ساعته برای خود در نظر بگیرید و سپس مطالعه امتحان بعدی را شروع کنید. از علل عدم موفقیت خود در آن امتحان برای امتحانات بعدی استفاده مفید کنید.
›› بعد از موفقیت در هر امتحان به خودتان پاداش بدهید.

منبع : کیمیاگران فردا

 

 

دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ | 12:22 | آناهیتا بخشایی | |سلام،بازم منم!امیدوارم حالتون خوب باشه ....وقتتون رو زیاد نمیگیرم  فقط اومدم بگم اگه یه چند وقتی دیدین از من خبری نیست،بدونین درگیر امتحاناتم!!!ولی قول میدم وقتی آزاد شدم ،زیاد مطلب بذارم!!!

 اسید سولفوریکساختار فضایی اسد سولفوریک

ساختار لوییس یا خطی اسید سولفوریک

نام ماده:

اسيد سولفوريك(Sulfuric acid)

نام تجاری:

اسيد سولفوريك(Sulfuric acid)

سایر اسامی:

جوهر گوگرد, سولفات دي هيدروژن, سولفات هيدروزن, اسيد باطري

تاریخچه:

اسيد سولفوريك كه در گذشته با نام جوهر گوگرد خوانده مي‌شد، اسيدي بسيار قوي است كه با هر درصدي در آب حل مي‌شود و فرمول شيميايي آن H2SO4 است. اسيد سولفوريك براي نخستين بار توسط جابر بن حيان كشف شد. او با تقطير كاني‌هاي سولفات آهن و سولفات مس، اين اسيد را به دست آورد.

موارد مصرف:

تهيه كودهاي شيميايي ،‌ رنگ هاي سنتزي و رنگينه ها ،‌امور پالايش نفت ،‌صنايع فولاد و متالورژي ، ‌صنايع شيميايي

مجتمع های تولیدکننده:

پتروشيمي رازي   

خواص فیزیکی و شیمیایی:

Molecular formula: H2SO4 Molar mass :98.08 g/mol Appearance clear, colorless, odorless liquid Density: 1.84 g/cm3, liquid Melting point 10 °C, 283 K, 50 °F Boiling point 337 °C, 610 K, 639 °F Solubility in water miscible Acidity (pKa) -3 Viscosity: 26.7 cP @20 °C

واکنشهای شیمیایی:

S (s) + O2 (g) --> SO2 (g) / H2S + 1.5 O2 --> H2O + SO2 (-518 kJ/mol) / 2 SO2 + O2 --> 2 SO3 (-99 kJ/mol) /    2 SO2  + O2 --> 2 SO3 (-99 kJ/mol) / SO3 + H2O --> H2SO4(g) (-101 kJ/mol) / H2SO4(g) --> H2SO4(l) (-69 kJ/mol

اطلاعات ایمنی:

در اثر تماس با چشم در اكثر موارد باعث صدمات شديد، كوري مي شود. تماس آن با پوست سبب تحريكات شديد پوستي شده و خوردن آن سبب سوختگي هاي شديد در دهان و مري ، درد شكمي به همراه اسهال و استفراغ مي شود. قابل احتراق نمي باشد.

منبع :کیمیاگران فردا

دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ | 12:13 | آناهیتا بخشایی | |


img/daneshnameh_up/4/48/PH_ALODGI_HAVA_01.jpg

دید کلی

 • چند بار تا به حال دوده خفه کننده ماشین‌ها را در خیابان دیده‌اید؟
 • چرا در روز روشن آسمان آبی را نمی‌بینید؟

 • فوران دوده از کارخانجات صنعتی چه فوایدی دارد؟

 • پناهگاه بیماران تنفسی در شهر آلوده کجا می‌تواند باشد؟

این آلودگی هواست که طبیعت زیبا را در خود گم می‌کند و زندگی سالم را نه تنها از انسان‌ها بلکه از تمام موجودات سلب می‌کند.

موضوع چیست؟

اوزون که جزء اصلی مه دود است، گازی است که از ترکیب اکسید نیتروژن و هیدروکربنها در حضور نور آفتاب بوجود می‌آید. در اتمسفر ، ازن بطور طبیعی به صورت لایه‌ای که ما را از اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند، وجود دارد. ولی زمانی که در سطح زمین تولید شود، کشنده است.

اوزون از کجا می‌آید؟

اتومبیلها ، کامیونها و ... ، یکی از اصلی ترین منابع اوزون هستند. در سال 1986 ، مقدار حیرت انگیز 6.5 میلیون تن هیدروکربنهای مختلف و 8.5 میلیون تن اکسیدهای نیتروژن توسط خودروهای موتوری وارد هوا شدند. نیروگاهها ، کارخانه‌های شیمیایی و پالایشگاههای نفت نیز سهم بزرگی در همین مساله دارند و نیمی از انتشار هیدروکربنها و نیتروژن در کشور آمریکا مربوط به آنهاست.

خطر مه دود

صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون ، خطری است که هر 3 نفر از 5 نفر با آن روبرو هستند. اکثر مردم نمی‌دانند که مه دود به غیر از انسان به سایر موجودات زنده هم آسیب می‌رساند. مه دود ازنی ، مسئول صدمات زیاد به درختان کاج و نابودی محصولات کشاورزی در بسیاری از مناطق کشاورزی است.

هوای آلوده چیست؟

هر ماده‌ای که وارد هوا شود ، خواص فیزیکی ، شیمیایی و زیستی آن را تغییر می‌دهد و به چنین هوای تغییر یافته ، هوای آلوده گویند.

img/daneshnameh_up/b/bc/alodegi.jpg
زباله‌های موجود در هوا

هوای شهرها دارای یک ترکیب از گازهای
آلوده کننده می‌باشد. در شهر
لوس آنجلس ، گازهای کشنده ناشی
از کارخانجات با دوده ، اکسید نیتروژن ،
منوکسید کربن و سرب اگزوز
ماشینها ترکیب می‌شود.

عوامل آلوده کننده هوا

 • عوامل طبیعی: فوران‌های شدید آتشفشان ، وزش توفان ، بادهای شدید و … ، گازها و ذراتی را وارد هوا می‌کنند و سبب آلودگی آن می‌شوند.

 • فعالیت انسان: کارخانجات صنعتی ، کشاورزی ، شهرسازی ، وسایل گرمازا ، نیروگاهها ، وسایل نقلیه و ... ، از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

مواد آلوده کننده هوا

 • منوکسید کربن: گاز سمی منوکسید کربن ، بطور عمده مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنها بنزین می‌باشد. این خودروها مقدار زیادی گاز CO را از طریق لوله اگزوز وارد هوا می‌کنند.

 • دی‌اکسید گوگرد: عمدتا مربوط به نفت کوره (نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تاسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • اکسیدهای نیتروژن دار: بطور عمده مربوط به نفت کوره ، گازوئیل و مقدار کمتری مربوط به مصرف بنزین و نفت سفید است.

 • هیدروکربن‌های سوخته نشده: عمدتا مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرف می‌کنند. نفت کوره و گازوئیل در این مورد سهم کمتری دارند.

 • ذرات ریز معلق: بطور عمده ، از سوختن نفت کوره حاصل می‌شود.

 • برمید سرب: در نتیجه مصرف بنزین در موتور اتومبیل‌ها حاصل می‌شود.

 • سایر ترکیبات سربی: بنزین خودروها اغلب دارای ماده‌ای به نام تترا اتیل سرب است که به منظور روان کردن کار سوپاپ‌ها و به‌سوزی بنزین به آن اضافه می‌شود. این ماده هنگام سوختن بنزین ، باعث پراکنده شدن ذره‌های جامد و معلق ترکیبات سرب در هوا می‌شود که هم سمی‌اند و هم به صورت رسوب‌های جامد وارد دستگاه تنفسی می‌شوند.

بالا ، بالا ، بالاتر

در جایی دور ، بالای سر ما ، لایه نامرئی و ظریفی از اوزون وجود دارد که ما را از تشعشعات خطرناک ماورای بنفش خورشیدی محافظت می‌کنند. لایه ازن قرنهاست که آنجا بوده است.

... و دورتر

ولی اکنون انسان این سپر محافظ را از بین می‌برد. کلرو فلوئورو کربنها (CFCS) ، هالونها (halons) ) و سایر مواد شیمیایی مصنوعی ، در 10 تا 50 کیلومتری بالای سر ما شناورند. آنها تجزیه شده ، مولکولهایی آزاد می‌کنند که اوزون را از بین می‌برد.

CFC ها چه موادی هستند؟

CFC ها موادی هستند که صدها مصرف گوناگون دارند. زیرا آنها تقریبا غیر سمی و مقاوم در برابر شعله بوده ، براحتی تجزیه نمی‌شوند. به خاطر چنین پایداری ، آنها تا 150 سال باقی خواهند ماند. گازهای CFC به آرامی تا ارتفاعات 40 کیلومتری صعود کرده و در آنجا تحت نیروی عظیم تشعشعات ماورای بنفش خورشید شکسته شده ، عنصر شیمیایی کلر را آزاد می‌کنند.

بعد از آزادی هر اتم کلر قبل از برگشت به زمین که سالها طول می‌کشد، حدود صد هزار مولکول اوزون را از بین می‌برد. سه و شاید پنج درصد لایه ازن در سطح جهان تاکنون توسط گازهای CFC تخریب شده است.

بعدش چی؟

با تخریب ازن در لایه‌های بالای اتمسفر ، کره زمین اشعه ماورای بنفش دریافت می‌کند که موجب بروز سرطان پوست ، بیماری آب مروارید چشم و تضعیف سیستم دفاعی بدن می‌شود. با نفوذ بیشتر اشعه ماورای بنفش از لایه‌های اتمسفر ، اثرات آن روی سلامتی بدتر شده ، بهره‌دهی محصولات کشاورزی و جمعیت ماهی‌ها کاهش خواهد یافت و آسایش هر فرد روی این سیاره تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

نگرانی روز افزون

اثرات زیست محیطی مقادیر عظیمی از مواد زاید خطرناک که هر ساله تولید می‌شود، موجب نگرانی بیش از پیش شده است. در سال 1983 ، 266 میلیون تن مواد زاید خطرناک تولید شده است.

تهدید اکوسیستم‌ها

کشورهای پیشرفته بیش از هفتاد هزار ماده شیمیایی مختلف تولید می‌کنند که بیشتر آنها بطور کامل از نظر ایمنی آزمایش نشده‌اند. استفاده نامحتاطانه از این مواد ، مواد غذایی و آب و هوای ما را آلوده کرده ، اکوسیستمهایی را که ما به آنها متکی هستیم، شدیدا" تهدید می‌کند.

راهیابی مواد شیمیایی به محیط زیست

مواد شیمیایی به بخش جدا نشدنی از زندگی روزانه ما تبدیل گشته‌اند. ما از وسایل رفاهی مانند پلاستیکها ، پودرهای رختشویی و آروزولها که از مواد شیمیایی ساخته شده‌اند، استفاده می‌کنیم. ولی اغلب از هزینه پنهانی که ناشی از آنهاست بی‌خبریم. نهایتا آنها از طریق محلهای دفن زباله ، زهکشیها و فاضلابها به آب و یا زمین راه پیدا می‌کنند.

تصویر

مواد سمی در پلاستیک‌ها

اگر چه مصرف کنندگان به ندرت محصولات پلاستیکی را که روزانه ساخته می‌شود و بسته بندی‌ که در آن خرید می‌کنند، به مساله آلودگی سمی ربط می‌دهند، باید دانست که اکثر مواد شیمیایی که در تولید و ساخت پلاستیکها مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار سمی هستند. برحسب درجه بندی EPA باید دانست که از 20 ماده شیمیایی که تهیه آنها موجب تولید بیشترین مقدار کل مواد زاید خطرناک می‌شود، پنج ماده شیمیایی از شش مورد اولی ، موادی هستند که بطور مستمر در صنایع پلاستیک‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آلودگی هوا و باران اسیدی

باران اسیدی چیست؟

یکی از آثار و نتایج آلودگی هوا باران اسیدی است. در دو دهه اخیر و در برخی نواحی صنعتی و بر اثر فعالیت‌های کارخانه‌ها میزان دی‌اکسید گوگرد و دی‌اکسید ازت در هوا افزایش یافته است. این دو ماده در اتمسفر با اکسیژن و بخار آب واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند و به صورت اسید نیتریک و اسید سولفوریک در می‌آید. این ذرات اسیدی مسافت‌های طولانی را بوسیله باد طی می‌کنند و به صورت باران اسیدی بر سطح زمین فرو می‌ریزند. چنین بارش‌هایی ممکن است به صورت برف یا باران یا مه نیز در بیاید.

پیامدهای باران اسیدی

 • باران اسیدی باعث از بین رفتن بناها و آثار تاریخی بخصوص در ساختمان‌هایی که از سنگ مرمر یا آهک ساخته شده باشند، می‌شود.

 • باران اسیدی میزان حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است مواد سمی را وارد خاک‌ها کند .

 • باران اسیدی موجب نابودی درختان و کاهش مقاومت آنها بخصوص در برابر سرما می‌شودواشوری
یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ | 20:10 | شراره محمودیان | |

در این پست نحوه ساختن یک نوع توپ شیطونک را یاد خواهید گرفت که نسبت به دیگر توپ ها (توپ های دست ساز) خیلی فعال تر است. یعنی به هنگام پرتاب با نیرویی دوبرابر یا بیشتر نسبت به توپ های دیگر برمی گردد. تمام مکانیزم این توپ در یکسری واکنش های شیمیایی نهفته شده است. مواد لازم برای شروع کار :

 • الکل (اتانول)
 • آب شیشه (سدیم سیلیکات – معمولا در داروخانه ها موجود است)
 • دستکش پلاستیکی
 • دو ظرف شیشه ای کوچک (یا بشر کوچک)
 • چوب بستنی

اول از همه ۴ قاشق چای خوری آب شیشه مایع را داخل ظرف بریزید و در ظرف دیگر ۱ قاشق چای خوری الکل بریزید. حالا الکل را روی آب شیشه بریزید و سریع با چوب بستنی بهم بزنید. بعد از چند لحظه مخلوط شما تبدیل به یک ماده سفید جامد خواهد شد. هم زدن را برای چند دقیقه ادامه بدهید تا یک مخلوط جامد داشته باشید. حالا دستکش ها را دستتان کنید چون آب شیشه پوست شما را اذیت می کند. سعی کنید با دستان خود آرام آرام به خمیر شکل توپ مانند بدهید. در گرد کردن مخلوط صبور باشید چون کمی طول خواهد کشید. آنقدر ماده را فشار دهید تا حالتی محکم پیدا کند و روی آن حالت خشک پیدا کند. توپ شیطونک شما آماده است! سعی کنید توپ خود را داخل یک نایلون نگه دارید و اگر توپتان شکست یا خراب شد، فقط آن را فشار بدهید و به شکل گرد دربیاورید و دوباره استفاده کنید.اگر دوست دارید توپ شما صورتی باشید به جای الکل از فنول فتالئین استفاده کنید.

توپ شیطونک دست ساز
                توپ شیطونک دست ساز
یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ | 0:37 | فاطمه فرهادی | |

برای اولین بار در تاریخ، دانشمندان علم شیمی تصمیم گرفته اند که جرم اتمی تعدادی از عناصر جدول تناوبی را تغییر بدهند. طبق گزارش منتشر شده از این تغییرات، اعداد جرمی عناصر هیدروژن، لیتیم، بور، کربن، نیتروژن، اکسیژن، سیلیکون، گوگرد، کلر و تالیم در جدول های جدید تغییر خواهد کرد. آقای دکتر Michael Wieser یکی از محققان دانشگاه کالگری کانادا که سهم زیادی در ایجاد این تغییرات داشته است و مدیریت سازمان IUPAC را هم بر عهده دارد، می گوید: “برای مدت های طولانی ما فکر می کردیم که باید از کتاب های قدیمی و اعداد گرد شده و دو رقمی استفاده کنیم اما با استفاده از تکنولوژی روز و وسایل جدید، ما آمار و ارقام جدیدی را در چارت های خود مشاهده کردیم که با آن اعداد گذشته مغایرت داشت و این میزان خطا در اندازه گیری در دنیای امروز قابل پذیرش نیست.” در حال حاضر این سازمان در پی اندازه گیری و شاید تغییر جرم ایزوتوپ های عناصر ذکر شده نیز هست.

دکتر Wieser و جدول تناوبی!

                             دکتر Wieser و جدول تناوبی!

با پیشرفت تکنولوژی و دستگاههای جدید، می توان به عدد جرمی دقیق یک عنصر پی برد که این عدد کاربرد بسیار زیادی هم در صنعت و هم در تحقیقات دانشمندان دارد. برای مثال عدد جرمی کربن می تواند میزان خالص بودن بعضی مواد غذایی مثل عسل یا وانیل را مشخص کند. ۱۰ عنصر ذکر شده دارای تغییر در عدد جرمی خواهند بود که بعضی کم و بعضی زیاد می شوند. برای مثال در جداول تناوبی گذشته گوگرد دارای جرم اتمی ۳۲٫۰۶۵ گرم بر مول بود. اما در تحقیقات جدید مشخص شده است که گوگرد جرم اتمی معادل ۳۲٫۰۵۹ دارد. این در حالی است که گوگرد دیگری که از منطقه دیگر پیدا شده، جرم اتمی به اندازه ۳۲٫۰۷۶ گرم بر مول داشته است. دکتر Wieser در این مورد می گوید: “یکی دیگر از فواید جرم اتمی این است که ما می توانیم ریشه های آن عنصر را پیدا کنیم و بفهمیم که از کجا آمده است.” دانشگاه کالگری همچنان به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهد داد. اولین آزمایشگاه تحقیقاتی ایزوتوپ ها در سال ۱۹۷۱ توسط دکتر Krouse در این دانشگاه دایر شد که در آن زمان محور مطالعات کربن و نیتروژن بود اما حالا تیم تحقیقاتی تشکیل شده روی ۱۰ عنصر کار می کنند.

یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ | 0:31 | فاطمه فرهادی | |

می دانید که کیمیاگران سال ها به دنبال دو چیز بودند. یکی "کیمیا" یا سنگ فیلسوفان که با آن مس را به طلا تبدیل کنند و دیگری "اکسیر" که با آن جوانی همیشگی و زندگی جاودانه پیدا کنند. امروز پس از سال ها تلاش بالاخره یکی از این دو ماده کشف شده است.

یک دانش آموز با استعداد موفق شده است "کیمیا" را کشف کند و به وسیله آن مس را به طلا تبدیل کند. این ماده که قرن ها کیمیا گران به دنبال آن بودند، چیزی نیست جز "آلومینیوم". در واقع با مخلوط کردن مس و آلومینیوم، طی یک "جانشینی دوگانه" با عوض شدن جای C و A مس به طلا تبدیل می شود!

شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 21:12 | مریم معمارزاده | |

اسحاق نیوتن، دانشمند انگلیسی، كه در قرن ۱۷ میلادی زندگی می‌كرد متوجه نیروی بین مولكولی شد و برای آن فرمولی به دست آورد كه می‌شد بسته به جنس ماده، نیروی بین مولكولی آن را محاسبه كرد.

بخش زیادی از مایعات موجود در جهان رفتار بین مولكولی همانند آنچه نیوتن توصیف كرده و در فرمول آورده است از خود نشان می‌دهند. با این حال تعدادی از مواد هم از این قاعده مستثنی هستند. به این مواد، سیالات غیرنیوتنی می‌گویند.

در سیالات غیرنیوتنی نیروی بین مولكولی بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است كه نیوتن توصیف كرده است. با نیروی بین مولكولی می‌توان رفتار مواد را پیش‌بینی كرد اما در مورد سیالات غیرنیوتنی هیچ پیش‌بینی معنا ندارد.

در حقیقت سیال غیرنیوتنی سیالی است كه نیروی چسبندگی آن تغییر می‌كند و تقریبا می‌توان گفت چسبندگی در این سیالات را نمی‌توان تعریف كرد.
یكی از راه‌های كم‌هزینه تولید یك ماده غیرنیوتنی، استفاده از آرد ذرت است. آرد ذرت را بك یك فنجان آب اضافه كنید و آن را به آرامی هم بزنید. بعد از مدتی یك مایع كرم مانندی با رنگ روشن به دست می‌آید.

حال برای اینكه این ماده را آزمایش كنید می‌توانید از راه‌های زیر استفاده كنید:
اگر روی سطح سیال با انگشتتان ضربه بزنید یا به طور ناگهانی ظرف را وارونه كنید، عكس‌العمل سیال درون ظرف بیشتر مانند جامدات است تا مایعات.
رفتارهای مهربانانه‌تر مانند این كه به آرامی قاشقی را در سیال فرو كنید، باعث می‌شود رفتار سیال شبیه مایعات باشد.

اگر بخواهید قاشق را به تندی از مایع خارج كنید، باز هم مایع حالت جامد به خود می‌گیرد.
بازی جالب‌تری كه می‌توانید با این سیال انجام دهید، راه رفتن روی آن است. چون بخشی از این سیال را آب تشكیل می‌دهد، پس پر بیراه نیست كه بگوییم شما با این روش دارید روی آب راه می‌روید.

با درست كردن حجم بیشتری از این سیال و ریختن آن درون یك تشت می‌توانید راه رفتن روی یك مایع را تجربه كنید. كافی است از روی آن رد شوید. فقط یادتان باشد كه با سرعت از روی آن رد شوید تا سیال حالت جامد به خود بگیرد.

به جز راه رفتن روی آن، سیال غیرنیوتنی كاربردهای دیگری هم دارد. یكی از این كاربردها در تهیه لباس‌های ضد گلوله است. دانشمندان در تلاشند با كمك این مواد لباس ضد گلوله بسازند، زیرا سیالات غیرنیوتنی انرژی گلوله را به راحتی جذب می‌كنند و از طرف دیگر قابل انعطاف هستند و مانع از حركت بدن نمی‌شوند.

اندازه اتم با انبساط جهان افزايش میابد.ادامه مطلب
شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 21:10 | مریم معمارزاده | |

هیدروژن با این كه وجوه مشتركی با بعضی از گروه ها  داشت نتوانست در هیچ یك از گروه‌های جدولی تناوبی اجازه‌ی اقامت كسب كند. ابتدا به سراغ قلیایی‌ها رفت و با آن‌ها اظهار قومیّت كرد. قلیایی‌ها چون او را مانند خود پوشیده در اوربیتال  دیدند و به خصوص شنیده بودند گاه او را با عنوان كاتیون نام می‌برند وی را در گروه خود پذیرفتند. حتی لیتیم اتاق فوقانی را به او اختصاص داد. امّا بعد حركاتی از هیدروژن سر زد كه باعث گفتگوها و ایجاد شك و تردیدها گردید.

لیتیم به سدیم گفت او گاه برای برقراری پیوندها با ما اظهار تمایل می‌كند. كِی این رسم بین ما بود؟

سدیم: شنیده‌ام H كاملاً عریان است و هیچ پوششی از الكترون ندارد. واقعاً بی‌شرمی نیست؟

لیتیم: اگر الكترون هم پیدا كند. گاز می‌شود, فرار می‌كند. او بندبشو نیست. ما عنصر گازی نداشتیم؟

سدیم: اگر H در فعالیت‌های الكترولیتی مانند ما به كاتد می‌رود یك نیرنگ است. شنیده‌ایم گاه در چهره‌ی هیدرید H و به طور مذاب به آند می‌رود.

لیتیم: پیوند ما با عناصر دیگر از جمله هالوژن‌ها یونی است. كووالانسی نیست. امّا او پیوند كووالانسی برقرار می‌كند.

سدیم: بلی ما در خانواده‌ی خود عنصری این گونه دورو نداریم. او گاه كاتیون و گاه آنیون می‌شود.

لیتیم: فعالیت ما در حالت فلزی زبانزد خاص و عام است. برّاق و رسانای الكتریسیته هم هستیم او چه شباهتی به ما دارد؟

سدیم: درست است او از تبار ما نیست. ما كِی آنیون شده‌ایم؟ باید عذرش را خواست.

هیدروژن سراغ خانواده‌ی هالوژن‌ها می‌رود و خود را منسوب به آن‌ها معرفی می‌كند و می‌گوید: من مانند فلوئوروكلر گازی شكل هستم. حتی با همة كوچكی و سبكی حجمی برابر آن‌ها اشتغال می‌كنم (4/22 لیتر), شما بیشترین تمایل وصلت را با قلیایی‌ها دارید. من هم بی‌میل نیستم. من به صورت ملكولی مانند شما دو اتمی هستم.

آن‌ها او را پذیرفتند, امّا زمانی بعد احساس می‌كنند این یك وجبی آن‌ها را فریب داده است, چرا كه او كاهنده است و آن‌ها اكسنده. او چه ربطی به آن‌ها دارد. عذرش را می‌خواهند.

هیدروژن سراغ خانواده‌ی كربن می‌رود و اظهار هم‌بستگی می‌كند و می‌افزاید لایه‌ی ظرفیت من مانند لایه‌ی ظرفیت شما نیمه‌پر است. ما الكترونگاتیویته مشابه داریم و به جای پیوند یونی پیوند كووالانسی برقرار می‌كنیم. اما الماس و سیلیسیم با آن وقار و داشتن شبكه وسیع كووالانسی از ابتدا نسبتی بین خود و آن جزء ناچیز ندیدند و بی‌اعتنا طردش كردند. بلی هیدروژن از آن به بعد گوشه‌ی تنهایی برگزید و دانست كسی كه چند چهره دارد تنها می‌ماند.

منبع: گاهنامه اكسیر

شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 21:2 | مریم معمارزاده | |

راه رفتن روی آب


شنیدن برخی كرامات و یا داستان‌های مرتاض‌های هندی گاهی اوقات انسان را قلقلك می‌دهد كه: «چه می‌شد من هم می‌توانستم روی آب راه بروم؟» كار چندان سختی نیست. ما به شما می‌آموزیم.
پیش از هر كاری بهتر است كمی دانش فیزیك شما را تقویت كنیم و آن چیزیهایی كه یادتان رفته را به یادتان بیاوریم. فیزیك دبیرستان كه یادتان هست؟ نیروی چسبندگی؟
نیروی بین مولكولی چسبندگی نیرویی است كه سبب می‌شود یك ماده جامد، مایع یا گاز باشد. گازها كمترین نیروی چسبندگی بین مولكولی را دارند و جامدات بیشترین نیرو را. به همین دلیل شما نمی‌توانید پایتان را در چوب فرو كنید اما در آب می‌توانید.


ادامه مطلب
شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 20:57 | مریم معمارزاده | |

سلام .مرسی ،منم خوبم.شما چطورین؟؟خوش حالین که تست شیمی لغو شد؟؟

این پست درباره ی گلیسیرینه و امیدوارم یه روز به کارتون بیاد!!!

نظرتونو بگینا، جون من تعارف نکنین!!!!

منبع:سایت رشد

 قتی از سازندگان صابون در مورد مرغوبیت محصولاتشان سوال شود، معمولا به استفاده از گلیسیرین در ترکیب صابونشان اشاره می‌کنند. گلیسیرین یک مایع با قدرت بالای جذب رطوبت است. یعنی با استفاده از صابونهای گلیسیرینه پوست دست شما خشک نمی‌شود. از گلیسیرین بطور گسترده در تهیه انواع کرمها ، لوسیونها و وسایل بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

صابونهای گلیسیرینی معمولا شفاف هستند. ترکیبات نرم کننده گلیسیرین‌دار معمولا با جذب رطوبت هوا باعث نرمی پوست می‌شوند.

تاریخچه

گلیسیرین اولین بار در سال 1779 توسط "Scheel" در فرآیند صابون ‌سازی با روغن زیتون کشف شد و بعد از انجام آزمایشهای مختلف با چربی‌های گوناگون مشخص شد که گلیسیرین محصول جانبی واکنش صابونی شدن است. روش بدست آوردن گلیسیرین از صابون ، فرایند پیچیده‌ای است که بطرق مختلف انجام می‌شود.

خواص گلیسیرین

گلیسیرین مایعی زلال ، بی‌ رنگ ، بدون بو ، شیرین و اندکی گرم است. در معرض هوا به آرامی رطوبت جذب می‌کند و گرانروی بالایی دارد. گلیسیرین به هر نسبتی در آب و اتانول حل می‌شود. اما در حلالهای آلی مانند کلروفرم ، اتر ، بنزن و... حل نمی‌شود. بیشتر ترکیباتی که در آب یا الکل حل نمی‌شوند، در گلیسیرین محلول هستند.

گلیسیرین یک الکل سه عاملی با فرمول C3H5(OH)3 است. وزن مولکولی آن 79.91 گرم بوده و در دمای 165 درجه سانتی‌گراد می‌جوشد. گلیسیرین انواع اسیدهای میوه ، نمکهایی مثل سولفات پتاسیم ، نیترات پتاسیم ، سولفات نقره و... را در خود حل می‌کند. گلیسیرین ،
شکر و صمغ را نمی‌تواند حل کند. اما به راحتی با شیره و یا لعاب مخلوط می‌شود و می‌تواند بوی انواع بخارات روغنی را جذب کند.

منبع طبیعی گلیسیرین

منبع اصلی گلیسیرین بافت چربی جانوران و گیاهان (روغن زیتون) است. منبع عمده تهیه گلیسیرین ، تولید آن از واکنش صابونی شدن است. در فرآیند صابونی شدن ، چربی با قلیا وارد واکنش شده و صابون و گلیسیرین را تولید می‌کند و بعد از جداسازی و تقطیر ، گلیسیرین بدست می‌آید. گلیسیرین در چربی‌ها به صورت ترکیب با اسید پالمتیک (اسید موجود در خرما) ، اسیداستئاریک ، اسید اولئیک است.

گلیسیرین همچنین در زرده تخم‌ مرغ هم وجود دارد. در
مغز انسان ، گلیسیرین به صورت اسید منو گلیسیریک وجود دارد.

استخراج گلیسیرین از منابع آن

شکافتن چربی‌ها به اجزا سازنده‌اش در آب با سه روش انجام می‌گیرد:

افزودن باز (قلیا)

این روش ساده‌ترین و قدیمی‌ترین شیوه تولید صابون است. بعد از واکنش صابونی شدن ، گلیسیرین به صورت محلول با آب در لایه زیرین صابون قرار می‌گیرد.

افزودن آب آهک

واکنش آب آهک با چربی ، در فشار 10atm و در دمای 127 درجه سانتی‌گراد انجام می‌گیرد و گلیسیرین به صورت مخلوطی از اسیدهای چرب بدست می‌آید که بعدا جداسازی می‌شود.

 

صابونی شدن آبدار (استفاده از بخار داغ)

در این فرآیند ، چربی‌ها را تحت اثر بخار داغ قرار می‌دهند. دمای بخار داغ نباید بیش از 300 درجه سانتی‌گراد باشد. بعد از جداسازی صابون و گلیسیرین ، گلیسیرین خام را چند بار تقطیر می‌کنند تا گلیسیرین خالص بدست آید. این روش در سال 1885 ابداع شد.

کاربرد

از گلیسیرین در صنایع مختلف استفاده‌های فراوانی می‌شود. در صابون‌سازی ، برای تولید صابونهای شفاف در صنایع بهداشتی و آرایشی و از گلیسیرین خالص در داروسازی استفاده می‌شود. در ساخت مواد منفجره مثل نیترو گلیسیرین ، برای روغن‌کاری ابزارها و تاسیسات فلزی و نیز برای جلوگیری از یخ بستن جکهای هیدرولیکی از گلیسیرین استفاده می‌شود.

شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 16:17 | شراره محمودیان | |


Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

علم بهتراست یا ثروت؟

شیمی دان انگلیسی که در سال 1791 در خانواده ای گمنام و بینوا به دنیا آمد. مایکل فرزند آهنگر فقیری بود که به سختی روزگار می گذراند. در حالی که تنها 13 سال داشت به دلیل شرایط سخت خانواده اش به کار جلد سازی و صحافی کتاب مشغول شد. برای امرار معاش به پادوئی در یک کتاب فروشی مشغول شد که ضمن انجام این کار روزنامه نیز می فروخت. در این محیط هیچ کتابی نبود که به آنجا آورده شود و مایکل آن را مطالعه نکرده باشد. مایکل بیش از بیش روی کتابهای علمی مارست تعمق می نمود. مایکل فارادی با پس انداز کردن مقداری پول توانست یک وسیله الکتریکی درست کند. روزها گذشت تا اینکه وی فهمید که شحصی به نام تاتوم می خواهد درباره علوم طبیعی سخنرانی کند. برای مایکل جوان تهیه نمودن بلیطی به مبلغ 25 سنت بسیار گران بود. جریان را با برادر بزرگش که رابرت نام داشت در میان گذاشت و رابرت نیز این پول را در اختیار او گذاشت. مایکل در تمامی جلسات سخنرانی شرکت کرد و تمام مطالب را یاداشت کرد. واقعه ای که در سرنوشت و آینده ی علمی مایکل تأثیر فراوانی گذاشت، این بود که یکی از مشتریان متوجه علاقه فراوان مایکل به مسائل علمی شد، بنابراین وی را همراه خود به انیستیتوی سلطنتی برد، تا در جلسه سخنرانی شرکت کند. فارادی با امیدی که داشت به انجام آزمایشات مغناطیسی پرداخت. او وقت کافی برای انجام آزمایشات نداشت زیرا پدرش مرده بود و مادرش نیز به او متکی بود، بنابراین او در جستجوی کاری بود که بتواند امرارمعاش کند. ناگهان اتفاقی غیرمنتظره افتاد، نامه ای از طرف انیستیتوی سلطنتی دریافت کرد که در آن سرها مفری دیوی از وی خواسته بود که با او دیدار نماید. فارادی در این دیدار به عنوان دستیار سرهامفری انتخاب شد. سرهامفری به هوش و استعداد فارادی پی برد و به تدریج او را با آزمایشهای مهمتری آشنا کرد. آن دو به تمام شهرهای اروپا سفر کرد. با استعدادی که او داشت به عنوان یکی از اعضای گروه تحقیق و پژوهش انتخاب شد و توانست با دانشمندان بزرگ زمان خود دیدار کند. وی در انیستیتوی سلطنتی ترفیع یافت و فرصت بیشتری برای تحقیق و پژوهش یافت به طوری که در عرض فقط 1 سال 37 مقاله نوشت. او در سال 1821 با دختری زیبا و جذاب به نام سارا برنارد ازدواج کرد. او همراه ایده آلی برای دانشمند جوان محسوب می شد. وی به مدت 19 سال به تدریس کودکان پرداخت. 158مقاله علمی و سی جزوه درباره آزمایشات خود درباره الکتریسیته نوشت.وی توانست قوانین صنعتی الکتروشیمی را پایه گذاری کند. بواسطه کشف الکترون به وسیله او دانشمندان علم شیمی (تامسون و ...)توانستند پیشرفت شایانی را طی کنند که ذرات زیر اتمی نمونه از آنها است. کار زیاد رفته رفته بر سلامتی اش اثر منفی گذاشت و موجب کاهش حافظه او شد. سرانجام این دانشمند بزرگ در 25 مه سال 1867 در خانه خود فوت نمود.

 

پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 23:29 | مریم معمارزاده | |

تعیین دقیق زمان مرگ
تعیین دقیق زمان مرگ در جرم شناسی بسیار اهمیت دارد.اندازه گیری غلظت پتاسیم مایع زجاجیه روشی است که بیش از سه دهه از پیشنهاد و بررسی ان میگذرد.مصونیت ماده زجاجیه از آلودگی ،خون و باکتریها پس از مرگ ،سهولت نمونه برداری و عدم نیاز به کالبدشکافی از مزایای این روش محسوب می شود.تجزیه پتاسیم زجاجیه با دو روش الکترودهای یونی ویژه که یک روش پتانسیل سنجی است و نور سنجی شعله ای که یک روش طیف سنجی است انجام می گیرد.سپس مقدار پتاسیم بدست آمده با منحنیهای استاندارد غلظت یون پتاسیم بر حسب زمان مرگ که برای دو گروه سنی کودکان وبزرگسالان مجزاست،مقایسه می شود.

                                       
 آلکنها
در بسیاری از هیدروکربنها دو اتم هیدروژن کمتر از آلکان های هم کربن خود دارند.این هیدروکربنها آلکن ها نام دارند.فرمول همگانی آلکنها CnH2 و n تعداد اتم های کربن است.ا
اتیلن:گازی بی رنگ با بویی ملایم و مطبوع است به مقدار کمی در آب حل می شود.به عنوان هوشبر کاربرد دارد .
اتیلن هیدروکربن بسیار ارزنده ای است.به مقدار کمی در گیاهان وجود دارد
در فرایند رسیدن میوه ها دخالت دارد.افزایش غلظت آن باعث افزایش سرعت میوه ها می شود از این خاصیت در تجارت موز استفاده می شود.این میوه را نارس می چینند (زیرا میوه نارس کمتر از میوه رسیده آسیب می بیند)در محل مصرف آنها را در مجاورت استیلن قرار می دهند و رنگ آنها هم زرد می شود.و در ظاهر تفاوتی با موز های طبیعی ندارند

 


 چرا وقتی در نوشابه نمک می ریزیم, با شدت بیشتری گاز آزاد می شود ؟
‌‌‌ ‌‌ـ ‌ابتدای ماجرا :
هرچه دمای آب کمتر و فشار بیشتر باشد , ظرفیت پذیرش گاز بیشتری را خواهد داشت و به عنوان مثال CO2 بیشتری را در خود حل می کند. هنگام تولید نوشابه با استفاده از این خاصیت , در دماهای پایین و فشار بالا , نوشیدنی با تزریق گاز  CO حالت اشباع می رسد. بنابراین وقتی در نوشابه باز شود و نوشابه در دما و فشار معمولی قرار گیرد , محلول خاصیت فوق اشباع دارد یعنی مقدار CO2 حل شده در آن بیش از ظرفیت انحلال در آن دما و فشار است. چنین محلولی اگر شرایط مهیا باشد تمایل به آزاد کردن CO2 دارد. برای این کار گاز CO2 محلول باید به صورت حباب درآید یعنی مولکولهای CO2 حل شده باید در نقطه ای جمع شوند و با به هم پیوستن , یک حباب تشکیل دهند و به سطح نوشابه بیایند و از آن خارج شوند. اگر دقت کرده باشید تشکیل حباب در سطوح تماس خارجی نوشابه اتفاق می افتد یعنی در سطح نوشابه و دیواره های بطری یا دورنی . به زبان ساده این سطوح و به خصوص نا همواری های موجود روی آنها یا هر نوع ناهمگنی موجود در محیط نقش جایگاههای تجمع یا مکانهایی برای به هم پیوستن مولکولها و تشکیل حباب را بازی می کنند.به عبارت عامیانه یعنی مولکولها برای ایجاد حباب دنبال بهانه می گردند و این بهانه را در این سطوح پیدا می کنند. در این وضعیت ریختن نمک در نوشابه باعث خروج سریع تر گاز از محلول می شود. زیرا سطح بیشتری برای تشکیل حباب در اختیار مولکولها قرار می گیرد ( سطح جانبی بلورهای نمک ) . چیزی مانند تبلور ( = بلور شدن ) شکر پس از قرار دادن بلور یا نخ در محلول فوق اشباع آن.بنابراین چنین اتفاقی اصلا شیمیایی نیست. هیچ واکنشی هم صورت نمی گیرد و تقریبا هر ماده ای از نمک و شکر گرفته تا شن و ماسه که بتوانند نوعی ناهمگنی در محیط نوشابه ایجاد کند یا سطح آزاد در اختیار آن قرار دهد ( یا به طور خلاصه بهانه دست مولکولها بدهد ! ) میتواند این کار را بکند . این اتفاق را حتما در هنگام وارد کردن نی در نوشابه دیده اید. تنها مزیت نمک با شکر این است که به دلیل داشتن دانه های ریز سطح جانبی نسبی بیشتری در مقایسه با مواد درشت تر دارند. همین! از این به بعد می توانید در نوشابه دوستتان به جای نمک خاک بریزید !!!

 


 ساختن موشک با استفاده از هیدروژن پری اکسید و نقره
برای این کار هیدروژن پری اکسید باید غلیظ شده باشد.(در حدود 90 درصد ) هیدروژن پری اکسید که در دارو خانه ها میفروشند غلظتش درحدود 3 در صد است.فرمول شیمیایی هیدروژن پری اکسید است.وقتی با نقره واکنش برقرار میکند نقره نقش کاتالیزور را بازی میکند.این واکنش اتم اضافه اکسیژن را ازاد کرده آب و گرمای زیادی تولید میکند.گرما اب را به بخار تبدیل کرده که این بخار میتواند با سرعت بالا از نازل موشک خارج کند.
برای ساخت موشک میتوانید از بطری نوشابه های خانواده خالی استفاده کنید به این صورت که در نوشابه را سوراخ کوچکی بکنید(نقش نازل موشک) و مواد را در ان ریخته و در ان را ببندید واکنش انجام شده و بخار با سرعت از سوراخ به بیرون زده و اگر بطری نوشابه را بروی زمین بخوابانید این موشک حرکت خواهد کرد

 

 
آیا آرد (آرد گندم) میتواند منفجر شود؟
همه میدانیم که بیشتر گندم سفید از نشاسته درست شده است . و میدانیم که نشاسته از کربوهیدرات ساخته شده است یعنی از به هم پیوستن زنجیره ی مولکولهای شکر . هر کسی که تا بحال مارشمالو (نوعی شیرینی خمیرمانند )را اتش زده باشد میداند که شکر براحتی میسوزد , پس ارد هم میتواند.آرد و خیلی از کربوهیدراتهای دیگر میتواند اتش بگیرند وقتی انها در هوا بحالت گرد و غبار وجود دارد .فقط کافیه در هر متر مکعب 50 گرم یا بیشتر آرد بصورت گرد در هوا وجود داشته باشد و مشتعل شود. ذره های آرد انقدر کوچک هستند که فورا میسوزند. وقتی یک ذره بسوزد بقیه ذره های نزدیکش را هم روشن میکند و انوقت شعله بوجود امده تمام ابر ارد را شعله ور کرده و منفجر میشود. تقریبا هر کربو هیدرات بصورت گرد و غبار وقتی مشتعل شود منفجر خواهد شد .در خیلی از انبارهای آرد به همین صورت با یک جرقه یا یک منبع گرما باعت انفجار و اتش سوزی میشود.

 

 
علت جرقه زنی در سنگ چخماخ چیست؟
سنگ چخماخ با نام flint معروف می باشد، تیره رنگ می باشد و در شاخه کوارتزها قرار می گیرد Flint نوع کوارتز آلفا می باشد که تا دمای 573 درجه سانتیگراد پایداری دارد و به صورت گرهکهایی در گچ و سنگ آهک یافت می شود .از سنگهای حاوی سیلیس SiO2 که عموماً منشاء رسوبی دارند می باشد. ‌این سنگها یک پارچه بوده که به علت نقص ساختمانی در برخورد با یکدیگر جرقه زده و O-3 آزاد می نماید این سنگ بانام سنگ آتشزنه معروف می‌باشد .

 


اطلاعات جالبی در مورد جیوه
بیشترین معادن جیوه دنیا در اسپانیا و ایتالیاست و مهمترین سنگ معدن آن سینابار یا سولفور جیوه است با گوگرد و هالوژنها ترکیب می شود اما با اسیدها به جز اسیدنیتریک بی اثر است جیوه و ترکیبات آن توسط پوست و بلعیدن و تنفس جذب بدن می شود ماکسیمم مقدار مجاز بخار جیوه در هوای محیط کار.1 میلی گرم در متر مکعب و ماکسیمم مقدار جیوه مجاز موجود در ادرار 3 میلی گرم در لیتر است کلیه ها نقش مهمی در دفع جیوه از راه ادراری دارند ضمن اینکه بیشترین تجمع جیوه در اعضای بدن نیز در کلیه هاست.

 

منبع:http://mimshimiraz86.parsiblog.com/Archive46138.htm

پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 23:23 | فاطمه فرهادی | |

7 محصول عجیب نفتی!!!


نفت به شکل گیری بسیاری از خاطرات رنگارنگ کودکی در مدرسه و خانه به انسانها کمک کرده است. هر یک از مداد شمعی های جعبه نقاشی کودکان از پارافین تشکیل شده

 است که یکی از محصولات...


 نشریه لایو ساینس در گزارشی به معرفی محصولاتی پرداخته است که با وجود استفاده روزمره از آنها بسیاری از مصرف کنندگان از نفتی بودن منشاء آن اگاهی ندارند. 
 
صنعت نفت فراورده هایی بیش از گازوئیل و بنزین برای تامین سوخت خودروها و هواپیماها دارد. محصولات اصلی و جانبی نفت به تولیداتی ختم می‌شوند که به صورت روزانه و بدون آگاهی بسیاری از مصرف کنندگان از منشا این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
  بیلیونها پاوند پلاستیکهای پلی اتیلن برای ساخت پاکتهای پلاستیکی، مخازن غذا، انواع اسباب بازی ها و دیگر محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در میان این محصولات نفتی تولیدات متعددی نیز وجود دارد که آگاهی از منشاء نفتی آنها می تواند شما را شگفت زده سازد.
منبع:کیمیاگران فردا
ادامه مطلب
پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 19:22 | آناهیتا بخشایی | |


دوستان فکر نکنم عکس انفجارش واقعی باشه،ولی خوب حالا کی میفهمه!!!؟؟؟؟

واکنش پذیری عناصر گروه اول


اين فلزات با آب واکنش داده و هيدروکسيد فلز و گاز هيدروژن توليد مي کنند.اگر در آب فنل فتالئن بريزيم فنل فتالئين در محيط بازي به رنگ ارغواني در مي آيد و گاز هيدروژن نيز در اثر گرماي واکنش ممکن است شعله ور شود يا اينکه منفجر گردد.

2Na + 2H2O --> 2Na+ + 2OH- + H2

واکنش سدیم با آب و تولید محلول قلیایی

واکنش پتاسیم با آب و ایجاد شعله و صدای انفجار کوچک

واکنش پذيري اين فلزات در گروه از بالا به پايين افزايش مي يابد زيرا الکترون از مدارهاي دورتر راحت تر جدا مي شود.واکنش پذيري ليتيم با آب بسيار کم است و فرانسيم نيز به مقدار خيلي کم تشخيص داده شده است که انجام واکنشها و اندازه گيري ها را امکان پذير نمي سازد از فرانسيم تجمع هاي 10000 اتمي مشاهده شده است و در پوسته زمين 30گرم بيشتر وجود ندارد.

واکنش پذیری در جدول تناوبی از بالا به پایین زیاد و از چپ به راست کم میشود.

واکنش فلز سزیم با آب

اين فلزات نرم هستند، با چاقو بريده مي شوند، بسيار واکنش پذيرند، با اکسيژن هوا وارد واکنش شده، تيره مي شوند، بنابراين زير نفت نگه داري مي شوند. 

   

فلزات قليايي در لايه ظرفيت داري يک الکترون هستند که با از دست دادن آن، به آرايش گاز نجيب پيش از خود مي رسند، يعني به ارايش هشت تايي پايدار مي رسند.


کریپتونآرگوننئونهلیوم       


منبع:  کیمیا گران فردا   

پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 19:11 | آناهیتا بخشایی | |

سلام دوستان ،با اینکهمیدونم همه ی شما میدونین که آب نمی سوزه ،ولی خواستم این مطلب را براتون بذارم تا هرچیزی رو بدون دلیل علمیش باور نکنین!!!! 


چرا آب كه حاوى عناصري اشتعال پذير است، نمىسوزد؟


اگرچه آب داراي 2 عنصر هيدروژن و اكسيژن است كه هردوي آنها اشتعا لپذير هستند، اما علاوه
بر آن كه نمي سوزد آتش را هم خاموش مي كند.بنابراين اگر شما بخواهيد آب را بسوزانيد، بايد
جريانى الكتريكى را در ميان آن ايجاد كرده وسپس گازهاى حاصل يعنى اكسيژن و هيدروژن
را بسوزانيد. به طور خلاصه آب آتش نمى گيرد،چون به لحاظ الكتريكى تركيبى خنثى است كه
عناصر متشكله آن از خصوصيات يكسانى پيروىنمى كنند. در هر حال به رغم اين كه اكسيژن عامل
پشتيبان فرآيند احتراق است ولى به خودى خودقابل اشتعال نيست. به بيان ساده وقتى م ىگوييم
ماده اى اشتعال پذير يا غيراشتعال است، منظور اين است كه آن ماده چنان واكنش شديدى با اكسيژن
دارد كه نتيجه آن توليد شعله است. هيدروژن ماده اى غيرقابل اشتعال است و در واكنش بخار
آب توليد مى كند. اما اكسيژن غيرقابل اشتعال نيست، چونب ه خودى خود واكنش نشان نمى دهد.
اتم هاى هيدروژن و اكسيژن در آب از قبل با هم واكنش دارند و دوباره واكنش  يا سوختن  را
نشان نمى دهند، مگر واكنش آنها معكوس شودو تنها راه انجام آن هم الكتروليز است. واقعيت
اين موضوع در ملكول آب نهفته است كه در آن پوسته هاى الكترون يا همان اربيتال ها پر شده اند.
همان طور كه مى دانيد الكترون ها به حول هسته يامركز اتم مدارگردى مى كنند. عناصر مختلف نيز
از هسته هايى با اندازه مختلف برخوردارند. ازطرفى هر پوسته يا مدار هسته مى تواند تنها شمار
محدودى از الكترون ها را در خود نگه دارد و اگرظرفيت حداكثرى يك پوسته يا اربيتال پر نشود،
عنصر مربوط عموما واكن شپذيرتر خواهد شد.ولى وقتى تركيبى شكل مى گيرد، اتم ها دست به
شراكت گذارى الكترون هاى خود مى زنند و براىتشكيل يك تركيب كمتر واكنش پذير اربيتال هاى
هسته اى را تكميل مى كنند.
بنابراين براساس يك قانون پايه شيمى كهنمى توان خصوصياتى از يك تركيب را از
خصوصيات عناصر متشكله آن به دست آورد،وقتى 2 عنصر هيدروژن و اكسيژن براى تشكيل
تركيب آب متحد مى شوند، در واقع تركيبى پايدارتر از آنچه خود به تنهايى بوده اند را تدارك
مى بينند و ديگر نمى توان انتظار خصوصيات واكنشى مجزاى هر كدام را داشت.
focus : منبع

پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 18:58 | آناهیتا بخشایی | |


اطلاعات اولیه

زنون یا گزنون ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Xe وعدد اتمی 54 وجود دارد. زنون     گازی است بی‌رنگ ، بی‌بو ، بسیار سنگین و جزو گازهای نجیب که در جو زمین به مقدار بسیار کم وجود دارد و قسمتی از اولین ترکیب گاز بی‌اثر سنتز شده می‌باشد.

تاریخچه

"William Ramsay" و "Morris Travers" در سال 1898، زنون را  (واژه یونانی xenon به معنی غریب ) در پس‌مانده‌های حاصل از تبخیر ترکیبات هوای مایع کشف کردند.

پیدایش: به مقدار بسیار کم ، یک بخش در 20 میلیون در اتمسفر زمین وجود دارد. بقیه در ادامه مطالب...

خصوصیات قابل توجه: زنون از اعضاء عناصر صفر ظرفیتی است که گازهای نجیب یا بی‌اثر نامیده می‌شوند. . بقیه در ادامه مطالب...

کاربردها : از این گاز ، در سطحی وسیع در وسایل تولید نور از قبیل لامپهای باکتری‌کش ، لامپهای الکترونی ، لامپهای چرخان ، فلاشهای عکاسی و لامپهایی که برای تحریک لیزرهای سرخ تولیدکننده نور هم‌نوسان)) بکار می‌روند، استفاده می‌شود. بقیه در ادامه مطالب...

ترکیبات: تا قبل از سال 1962 ، عموما" گاز زنون و سایر گازهای نجیب را از نظر شیمیایی ، بی‌اثر به‌حساب می‌آوردند که قادر به تولید ترکیب نیستند. بقیه در ادامه مطالب...

ایزوتوپها: زنون بطور طبیعی دارای 8 ایزوتوپ پایدار و یک ایزوتوپ تا حدی رادیواکتیو است. بجز این شکلهای پایدار 20 ایزوتوپ ناپایدار هم مورد بررسی قرار گرفته است . بقیه در ادامه مطالب...

هشدارها: این گاز را می‌توان با اطمینان در ظروف شیشه ای در بسته در فشار و دمای استاندارد نگهداری کرد. زنون ، سمی نیست، اما بسیاری از ترکیبات آن به‌علت خصوصیات اکسیداسیون قوییشان بسیار سمی هستند.

 

 

 

 

                                                     عمومی                                                            

نام, علامت اختصاری, شماره

Xenon, Xe, 54

گروه شیمیایی

گازهای بی‌اثر

گروه, تناوب, بلوک

18 «VIIIA), 5, p

جرم حجمی, سختی

kg/m3(273 K), NA 5.9

رنگ

بی‌رنگ

 

                                                                               خصوصیات اتمی

وزن اتمی

131.293amu

شعاع اتمی (calc.)

اطلاعات موجود نیست (108) pm

شعاع کووالانسی

130 pm

شعاع وندروالس

216 pm

ساختار الکترونی

­­­

e- بازای هر سطح انرژی

                2, 8, 18, 18, 8

درجه اکسیداسیون (اکسید)

0 (اسید ضعیف)

ساختار کریستالی

مکعبی face centered

 

                                               خواص فیزیکی

حالت ماده

گاز (غیرمغناطیسی)

نقطه ذوب

161.4 K (-169.1 °F

نقطه جوش

165.1 K (-162 °F

حجم مولی

 

گرمای تبخیر

12.636 kJ/mol

گرمای هم‌جوشی

2.297 kJ/mol

فشار بخار

NA

سرعت صوت

1090 m/s at 293.15 K

 

پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 18:57 | حنانه خدادادی | |

منیزیم فلزی است ضعیف و نادر به رنگ سفید تا نقره‌ای با نماد Mg، عدد اتمی ۱۲، وزن اتمی ۲۴٫۳۰۵۰ و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژه یونانی Magnesia حوضه‌ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و قابل حل در آب دریاست.

منیزیم در گروه دو (IIA) جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد

 

کاربردهای عمده

کاربردهای منیزیم در صنایع مختلف به شرح زیر است:

 • دیرگداز
 • آلیاژ
 • تولید فلز منیزیم
 • داروسازی
 • سولفور زدایی و نودولی شدن در صنعت آهن و فولاد
 • کاربردهای شیمیایی
 • اکسید منیزیم
 • کربنات منیزیم
 • بی سولفید منیزیم
 • سولفات منیزیم
 • کلرید منیزیم
 • هیدروکسید منیزیم
 • منیزیای پخته‌شده
 • مکمل غذای حیوانات
چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 21:9 | المیرا شمشادیان | |

هرگاه سوسپانسيون آب گل آلود در سرچشمه رودخانه تهيه شود به طوري که تا آن پايين دست ها همچنان سوسپانسيون باقي بماند و گل و لا ي فرصت ته نشين شدن و جدا شدن از آب را نداشته باشد اين ضرب المثل را بکار مي برند.


آب در دلش تکان نمي خورد

کنايه از يخ است که مولکول هاي آب در شبکه آن در جاهاي ثابتي قرار دارند و امکان انجام حرکت انتقالي براي آنها وجود ندارد .


آبي از او گرم نمي شود

مقصود واکنش گرما دهي است که در گرماسنج بمبي انجام مي شود و گرماي توليد شده واکنش آنقدر اندک است که توان گرم کردن آب درون گرماسنج را هم ندارد.


آب نمي بيند اما شناگر ماهري است

منظور فلزهاي قليايي است که زير نفت نگهداري مي شوند و آنچنان فعاليت شيميايي بالا يي دارند که وقتي وارد آب مي شوند با سرعت زيادي بر سطح آب مي چرخند و به شدت با آن واکنش مي دهند.


آب به آب شدن

انتقال يون هيدروژن از يک مولکول آب به مولکول آب ديگر و تشکيل يون هيدرونيوم و يون هيدروکسيد که براساس نظريه برونست - لوري يک واکنش اسيد - باز محسوب مي شود.


آبشان از يک جوي نمي رود

لا بد حجم آب آنها روي هم آنقدر زياد است که در يک جوي جا نمي گيرد والا دليلي ندارد آبشان از يک جوي نرود.

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 21:4 | المیرا شمشادیان | |

این اولین طنزدراین وبلاگه!!!!!!!!!!!

یه روز یه فیزیکدان، یه زیست شناس و یه شیمی دان که شنا بلد نبودن برای اولین بار میرن به اقیانوس.

فیزیک دان میگه: "من میخوام درباره فیزیک امواج تحقیق کنم." و میپره تو آب و دیگه برنمی گرده.

زیست شناس میگه: " من میرم درباره گیاهان کف اقیانوس تحقیق کنم." و اونم به سرنوشت فیزیک دان دچار میشه.

شیمی دان چند ساعتی منتظر میشه و بعد توی دفترچه گزارشش مینویسه: " 1- آب دریا فیزیکدان ها و زیست شناس ها را در خود حل می کند. ..."

-یه شیمی دان میره به یه داروخانه و میگه: ببخشید. میشه یه بسته " استیل سالیسیلیک اسید " بهم بدین؟

داروفروش میگه: منظورتون آسپیرینه؟

شیمی دان میگه: اوه، بله بله، این اسم لعنتی هیچ وقت یادم نمیمونه.

!!!امیدوارم خوشتون بیاد
چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:42 | مریم معمارزاده | |

اکسیژن یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن O و عدد اتمی آن ۸ است. یک عنصر زیستی بوده و همه جا چه در زمین و چه در کل جهان هستی یافت می‌شود. مولکول اکسیژن (O۲)در زمین از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است ولی توسط عمل فتوسنتز باکتری‌های بی هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل نور ساخت گیاهان زمینی به وجود می‌آید.

 

ویژگی‌ها

اکسیژن در دما و فشار استاندارد به صورت گاز است که حاوی دو اتم اکسیژن به فرمول شیمیایی O۲ است. اکسیژن عنصر مهم هوا است و از طریق عمل فتوسنتز گیاهان تولید شده و برای تنفس حیوانات لازم است. واژه اکسیژن در دو واژه یونانی Oxus(ترش) و Gennan (زایش) ساخته شده است یعنی چیزی که از آن ترشی پدید می‌آید. در فارسی می‌توان برای آن واژه ترشمایه را بکار برد. (برابرهای زبانهای دیگر برای واژه اکسیژن مثلآ آلمانی Sauerstoff و هلندی zuurstof هم دقیقآ همین معنی ترشمایه را می‌دهد). اکسیژن مایع و جامد رنگ آبی کمرنگ داشته و هر دو بسیار پارامغناطیس می‌باشند. اکسیژن مایع معمولاً با عمل تقطیر جزئی هوای مایع به دست می‌آید.

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:32 | المیرا شمشادیان | |

سوختن بی شعله می تواند امکان تولید نیرو از گاز را بدون هیچ گونه آلودگی میسر کند

آیا سوختن بی شعله می تواند برای ساخت توربین های گازی صنعتی و برای تولید نیرو که کارآمدتر از مدل های کنونی می باشند و تقریباً هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی کنند، استفاده شود؟ پژوهشگران خاور میانه در ژورنال بین المللی «محیط و آلودگی» جواب احتمالی این سؤال را پیدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری برق، الکترونیک و کامپیوتر ایران (الکترونیوز) و به نقل از ساینس دیلی، محمد سسی، از مؤسسه ی پترولیوم امارات متحده ی عربی به همراه همکارانش، محمد حمدی و حمید بنتیچا از دانشگاه ملی مهندسین موناستیر تونس در توضیح این مسأله گفتند: "سوختن بی شعله یا به طور دقیق تر اکسیداسیون بی شعله(FLOX)، مرکز توجه پژوهش صنعتی واقع شده است. سوختن بی شعله می تواند از تولید یکی از آلاینده های مهم و مضر به نام اکسید نیتروژن(NOx) که از توربین های گازی به وجود می آید، جلوگیری کند."

در سوختن بی شعله، اکسایش سوخت با حضور منبع اکسیژن محدود و در دمای خیلی بالا رخ می دهد. سپس سوختن خود به خودی شروع شده و بدون دیده شدن شعله ها و یا شنیده شدن صدای آنها که معمولاً در سوختن معمولی مشاهده می شوند، عمل سوختن ادامه می یابد. به گفته ی سسی، منطقه ی مربوط به واکنش شیمیایی کاملاً پخش و پراکنده است و این منجر به آزاد شدن گرمای یکنواخت و یک نمودار دمای صاف می شود. همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا علاوه بر کاهش آلاینده ها، یک فرایند کارآمدتر حاصل شود.

در حال حاضر گروه مذکور، سوختن بی شعله را در یک محفظه ی احتراق آدیاباتیک (عایق گرما یا بی دررو) که معمولاً در توربین های گازی مورد استفاده قرار می گیرد، مدل سازی کرده است. گفتنی است در توربین های گازی، گاز متان برای به راه انداختن توربین و تولید برق سوزانده می شود. همچنین اعضای تیم، محاسبات مفصلی مربوط به سرعت های واکنش انجام داده اند و واکنش های شیمیایی را که رخ می دهند را تجزیه و تحلیل کرده اند. سسی افزود: "مهم ترین هدف مطالعه ی ما، فراهم کردن درک صحیح و اصولی از فرایندهای فیزیکی و شیمیایی می باشد. این فرایندهای فیزیکی و شیمیایی، طی سوختن در هوای با دمای بالا یا تخلیه ی گازهای خروجی که مقدار کمی هم اکسیژن دارد، رخ می دهد."

نتایج شبیه سازی های تیم به وضوح نشان می دهد که حتی در دماها و فشارهای عملیاتی بالا، خروج گاز NOx تا مقادیر بسیار کم کاهش می یابد. در نتیجه سوختن بی شعله می تواند پیشنهادی موثر برای کاهش آلودگی در تولید نیرو به شمار رود.

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:30 | المیرا شمشادیان | |

اتم هیدروژن ساده‌ترین اتمها می‌باشد، و همین امر سبب می‌شود که هرگاه مطالعه‌ای در مورد ساختار اتمها انجام شود، ابتدا این مطالعه در مورد اتم هیدروژن شروع می‌شود. بعد از اینکه نتیجه گیریها در مورد اتم هیدروژن با نتایج تجربی و عملی موجود موافق بود، یعنی صحت و درستی تئوری یا نظریه در مورد اتم هیدروژن از نظر تجربی تأیید گردید، مطالعه را به اتمهای دیگر تعمیم می‌دهند. به عنوان مثال کوانتش ترازهای انرژی ، اولین بار در مورد اتم هیدروژن به اثبات رسید، سپس در مورد اتمها دیگر نیز مطالعه شد.img/daneshnameh_up/2/27/p015.jpg

ّH2 

ساختمان اتم هیدروژن از یک هسته و یک الکترون تشکیل شده است. معلوم شده است که قطر اتم هیدروژن تقریبا یک آنگسترم است و الکترون در این اتم با انرژی 13.6 الکترون ولت (هر الکترون ولت معادل 1.6x10-19 ژول است) به هسته مقید است.

ٍٍٍ‌

ایزوتوپهای هیدروژن

 • هیدروژن با عدد اتمی یک و عدد جرمی یک ، یکی از ایزوتوپهای اتم هیدروژن است. این نوع ایزوتوپ فاقد نوترون است.

 • دوتریم با فرمول شیمیایی 21H که عدد اتمی آن یک بوده و عدد جرمی‌اش برابر 2 است. این ایزوتوپ دارای یک نوترون است. این نوع هیدروژن را هیدروژن سنگین نیز می‌گویند.img/daneshnameh_up/0/07/0p25.jpg

دیدگاه کوانتومی اتم هیدروژن

از آنجا که اتم هیدروژن ساده‌ترین اتمهاست، بنابراین ابتدا معادله شرویدینگر در مورد اتم هیدروژن حل می‌شود. سپس این نتایج با تغییراتی در معادله شرودینگر در مورد عناصر دیگر تعمیم داده می‌شود. بر اساس جوابهای معادله شرودینگر ترازهای انرژی اتم هیدروژن حاصل می‌شوند. به هر تراز اتمی یک عدد کوانتومی اصلی که با n نشان داده می‌شود، تعریف می‌کنند، در حالت پایه الکترون اتم هیدروژن در تراز n = 1 قرار دارد. اگر هیدروژن بوسیله عواملی مانند میدان خارجی تحریک شود، در این صورت الکترون تحریک شده و به تراز بالاتر می‌رود که در اینحالت اصطلاحا گفته می‌شود که اتم هیدروژن برانگیخته شده است.

از آنجا که حالت برانگیخته حالت پایداری نیست، لذا الکترون از قوسی به تراز اولیه بر می‌گردد. اختلاف انرژی این دو تراز توسط اتم به صورت
تابش الکترومغناطیسی ، گسیل می‌گردد. بر اساس اینکه تعداد انرژی الکترون برانگیخته و یا اختلاف انرژی دو تراز پایه و برانگیخته چقدر باشد، طول موج تابش الکترومغناطیسی حاصل متفاوت خواهد بود. به این ترتیب طیفی حاصل می‌گردد که به طیف اتم هیدروژن معروف است.

فرق دیدگاه کوانتومی و دیدگاه کلاسیکی اتم هیدروژن

در دیدگاه فیزیک کلاسیک ، اتم هیدروژن دارای طیف پیوسته است، در صورتی که دیدگاه کوانتومی طیف گسسته‌ای را پیش بینی می‌کند. این گسسته بودن طیف از کوانتومی بودن انرژی الکترون در ترازهای اتمی حاصل می‌گردد. شایان ذکر است که ایزوتوپهای هیدروژن از مطالعه طیف اتم هیدروژن شناسایی شده‌اند. به عنوان مثال اختلاف بین طیف هیدروژن و طیف دو ترسیم (که در آن جرم هسته تقریبا دو برابر جرم پروتون است) سبب شد که یوری و همکارانش در سال 1932 دوتریم را کشف کنند.
چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:25 | فرناز خشکه باری | |

قانون شارل             

ژاک شارل فيزيکدان فرانسوی درسال ۱۷۸۷  ميلادی به رابطه اثر دما برحجم گاز ها درفشار ثابت  پی برد.

 اوباانجام آزمايش برروی گازهای متفاوت وبامقادير مختلف دريافت،که براثرتغيير دما به اندازه يک درجه سيليسيوس ، حجم گازها به اندازه   ۲۷۳/۱ برابرحجم  آن گاز در دمای صفردرجه  سيليسيوس  (oC)     تغيير می يابد. قانون شارل را می توان دررابطه زير خلاصه نمود .

                                                V =  V0 +1/273   V0

 V حجم گازدردمای t درجه  (  برحسب  V0 ،   (  oC حجم گازدرصفردرجه سيليسیوس می باشد.

اگر نمودار تغييرات حجم گازهارا برحسب تغييردما (برحسب  oC )  رسم نمايید  خطوط راستی به دست خواهد آمد که اگرآنها را ادامه دهيد ( برون يابی ) ،مشاهده خواهد کرد که همگی محورافقی را در

( ۲۷۳ـ  oC ) قطع خواهند نمود . لرد کلوين - دانشمند انگليسی پنجاه سال بعد از شارل اين دما را صفر مطلق ناميد.اين يافته ها می رساند که  در( ۲۷۳-)  درجه سيلسيوس گاز حجمی ندارد،و يا ناپديد خواهد شد اما تمام گازها قبلا از رسيدن به اين دما مايع می شوند و رابطه شارل برای مايعات وجامدات صدق نمی کند.

اگردما را برمبنای اين نقطه بسنجيم مقياس جديدی به دست می آيد که به احترام لرد کلوين، کلوين ناميده شده وبا حرف K  نشان داده می شود.                        t(0 C)  +273   =K 

طبق قانون شارل ،حجم يک مقدار معين گاز با دمای مطلق به طور مستقيم تغيير می کند .

                                                            V = k T

ومی توان نتيجه گرفت .                      V1 / T1  = V2 / T2

 

 

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:19 | فرناز خشکه باری | |

www . night Skin . ir