زندگی در قاب شیمی

این وبلاگ دانش آموزان کلاس 102 مرکز آموزشی فرزانگان همدانه و خوش اومدین

کریستالهای زیبا و درخشنده

یک بشر محتوی مایع زلالی است. روی این بشر یک میله شیشه‌ای بطور افقی قرار گرفته و دو ورقه باریک فلز روی به این میله بسته شده‌اند. دور این ورقه‌ها کریستالهای زیبا و درخشنده ای قرار گرفته و منظره جالبی به آن بخشیده‌اند. با وجودیکه موضوع کمی پیچیده به نظر می‌رسد، اجرایش خیلی ساده است و شما هم به سهولت می‌توانید این کریستالها را دور ورقه‌های فلزی تشکیل دهید.

وسایل مورد نیاز

 • یک بشر بزرگ
 • دو گرم استات سرب که در آب مقطر حل شده است.
 • یک ورقه فلز روی بطول 15 و عرض 2 سانتیمتر

نحوه اجرا

پس از تهیه وسایل لازم ، ابتدا استات سرب را در آب ، مقطر حل کنید. رنگ محلول کمی تیره و کدر می‌شود و چند دقیقه نگه دارید تا مواد زاید آن ته‌نشین شود و یا بطور خیلی ساده از صافی عبور دهید سپس نوارهای فلز روی را به میله شیشه‌ای محکم کنید و در محلول قرار دهید. بهتر خواهد بود دو یا سه سانتی متر از روی خارج از محلول قرار گیرد تا تغییراتی که به وسیله مایع استات سرب در روی آنها داده می‌شود مشخص گردد.

بلافاصله بعد از قرار دادن در مایع استات سرب ، کریستالها شروع به نشستن در دور نوارها می‌کنند ولی برای نتیجه گیری بهتر حداقل 24 ساعت وقت لازم است.
شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۰ | 10:0 | شراره محمودیان | |

تئوری

از آنجائیکه جامدات فلزی دارای دمای ذوب بالایی هستند برای مثال آلومینیوم دارای نقطه ذوب 660 درجه سانتیگراد و کلسیم دارای نقطه ذوب 810 درجه سانتیگراد می‌باشد، از این رو برای ذوب فلزات به منبع حرارت با درجه بالایی نیاز داریم اما به روش زیر می‌توان فلز آلومینیوم را به حالت مذاب درآورد. برای انجام این کار روی یک ظرف بزرگ پر از شن ، ظرف کوچکی پر از پودرهای مختلف و از جمله پودر آلومینیوم قرار داده می‌شود و بالای آن یک نوار باریک منیزیم بعنوان فتیله گذاشته می‌شود. با کبریت زدن به این فتیله ،بلافاصله یک شعله تماشایی و شدید بلند می‌شود و گرمای عجیبی نیز حاصل می‌گردد و بطوری که ظرف کوچک فلزی روی ظروف بزرگ پر از شن کاملا سرخ شده و محتویات آن بصورت آهن مذاب در می‌آید.

وسایل مورد نیاز

 • پودر آلومینیوم
 • پودر اکسید فریک
 • پراکسید باریم
 • یک ظرف کوچک و ضخیم فلزی

روش اجرا

برای اجرای این آزمایش ، پس از تهیه وسایل مورد نیاز ، ابتدا یک ظرف بزرگ فلزی نیز تهیه نموده و آن را پر از شن سازید و آزمایش را روی آن اجرا کنید تا حرارت شدید میز را نسوازند.
حال در ظرف کوچک سه قسمت اکسید فریک و یک قسمت پودر آلومینیوم ریخته و با هم خوب مخلوط کنید. سپس ، در روی این مخلوط ، به ضخامت یک سانتی متر مخلوطی از ده قسمت پراکسید باریم و یک قسمت پودر آلومینیوم بریزید و روی آن فتیله منیزیم را قرار دهید. این فتیله بشکل نوار باریکی بطول 12 سانتی متر است که وسط آن بهم پیچیده شده و دو سرش آزاد هستند و در توی پودر فرو رفته اند.
کافی است که حالا به این فتیله کبریتی بزنید تا شعله ور شده و به سرعت حرارت شدیدی ایجاد شود تا آنجا که ظرف را سرخ کرده و محتویات آن را بصورت مذاب درآورد.

دلیل انجام کار

با وجود عجیب بودن آزمایش ، دلیل آن ساده است. آلومینیوم با اکسیژنی که از اکسید فریک آزاد می‌شود ترکیب یافته و حرارت کافی برای تولید این گرما و ذوب محتویات آن بدست می‌آید.

شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۰ | 9:58 | شراره محمودیان | |

آفرین به همه که اینقدر فعال شدن.
به افتخار همه...

 

 


ادامه مطلب
جمعه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۰ | 15:17 | شراره محمودیان | |

مقدمه

الکترولیز یا برقکافت ، کاربردی از علم شیمی فیزیک است که مبنای آن ، اکسیداسیون و احیا و پتانسیلهای اکسید و احیای عناصر شیمیایی است و در آزمایشگاه و صنعت کاربردهای فراوانی دارد. قوانین حاکم بر الکترولیز ، قوانین فارادی است که با این قوانین آشنا می‌شویم.

قانون اول فارادی در الکترولیز

 • وقتی که جریان الکتریکی از محلولهایی مثل اسید سولفوریک رقیق می‌گذرد، آب به اجزایش یعنی هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌شود. آنها در اطراف صفحات متصل به قطبهای منفی و مثبت باتری آزاد می‌شوند. محلولهایی از این نوع که با گذشتن جریان از آنها بطور شیمیائی تجزیه می‌شوند، الکترولیت نامیده می‌شوند و فرایند تجزیه ماده بر اثر جریان الکتریکی به الکترولیز معروف است و رساناهایی را که در الکترولیت فرو می‌برند و جریان را به آن می‌رسانند، الکترود نام نهاده‌اند. الکترود مثبت به آند و الکترود منفی به کاتد معروف است.

 • محصولات تجزیه الکترولیت مثل اکسیژن و هیدروژن تا وقتی که جریان عبور می‌کند، بر الکترودها می‌نشینند. جرم ماده ای را که در الکترود آزاد می‌شود، می‌توان اندازه گرفت. اگر محلول چنان انتخاب شود که ماده آزاد شده بر الکترود رسوب کند، این جرم را می‌توان به‌آسانی اندازه گرفت. مثلا اگر از محلول سلفات مس جریان بگذرد، مس بر کاتد رسوب می‌کند. این پدیده را در صورتیکه مثلا کاتد از کربن ساخته شده باشد، می‌توان به‌آسانی مشاهده کرد. لایه نازک مس بر سطح سیاه کربن بوضوح مشاهده می‌شود. با وزن کردن کاتد قبل و بعد از آزمایش می‌توان جرم فلز رسوب کرده را دقیقا معین کرد.

 • اندازه‌گیری نشان می‌دهد که جرم ماده آزاد شده در هر الکترود ، به جریان الکتریکی و مدت الکترولیز بستگی دارد. با بستن مدار برای فواصل زمانی متفاوت می‌توان اطمینان یافت که جرم ماده آزاد شده با مدت زمان عبور جریان متناسب است. بنابراین ، جرم آزاد شده در الکترولیز هم با جریان الکتریکی و هم با مدت زمان انجام آزمایش متناسب است. پس به حاصلضرب آنها نیز وابستگی دارد. اما این حاصلضرب مساوی باری است که از الکترولیت گذشته است. در نتیجه جرم ماده آزاد شده در الکترود متناسب است با بار یا مقدار الکتریسته ای که از الکترولیت گذشته است. این قانون مهم را اولین بار ، "فارادی" وضع کرد و به قانون اول فارادی در الکترولیتها معروف است.
 • منبع:سایت رشد

ادامه مطلب
دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 12:3 | شراره محمودیان | |

آيا مي شود بدون شكستن  تخم مرغ آنرا درون بطري كه دهانه آن نسبتاً تنگ است جا داد؟

يك تخم مرغ را حداقل ۶ ساعت قبل درون سركه قرار داده باشيد. اينكار را طوري انجام دهيد كه سركه تمام سطح تخم مرغ را بپوشاند. توجه داشته باشيد كه تخم مرغ تازه نه در سركه و نه در آب شناور نمي شود و بطور كامل غرق خواهد شد. پوسته تخم مرغ با سركه واكنش داده و تبديل به يك لايه لاستيكي شكل و انعطاف پذير مي گردد. وقتي كه پوسته تخم مرغ كاملاً انعطاف پذير گرديد،دهانه بطري را با وازلين چرب نموده سپس مقداري پنبه را به الكل آغشته با احتياط آتش زده و درون بطري بيندازيد. حال اگر تخم مرغ انعطاف پذيرتان را بر دهانه بطري قرار دهيد، طي يك واكنش ناگهاني به درون بطري مكيده مي شود وچنانچه تمايل به نگهداري اين تخم مرغ داريد، بايد مقداري الكل در بطري بريزيد تا سطح تخم مرغ را كاملاً بپوشاند. در غير اينصورت تخم مرغ به سرعت فاسد خواهد شد.


شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ | 0:25 | بهاره حیدری | |

بازم سلام و هزاران سلام...درود و فراوان درود!

درسارو دوره کردین؟عیب نداره اول یه نظر بدین بعد به کارتون ادامه بدین!

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com  

هموگلوبین اصلاح شده

مولکولهای هموگلوبین استخراج شده از سلولهای قرمز خونی از طریق ریز کپسول‌دار کردن یا شبکه سازی اصلاح می‌شوند. این اصطلاحات مولکول هموگلوبین را پایدار و همچنین سترون سازی محلول برای خارج کردن H.I.V (ویروس مولد ایدز) و دیگر میکروارگانیسمها میسر می‌شود. پیشرفت سریع به سمت استفاده بالینی هموگلوبین اصلاح شده است. شش شرکت آمریکای شمالی در این زمینه آزمایشهای بالینی روی انسانها انجام می‌دهند. بعضی از آنها تا تمام دوره بالینی پیشرفته‌اند.

هموگلوبین کپسول‌دار شده ، سلولهای قرمز مصنوعی خون

سلولهای قرمز مصنوعی خون در روی غشای خود ، بادکنهای گروه خونی ندارند و پیش از استفاده از آنها ، انجام آزمایش سازگاری متقاطع برای آنها لازم نیست. مولکولهای هموگلوبین در داخل سلولهای قرمز مصنوعی خون به صورت چهار پار باقی می‌مانند. تنها مشکل مهم دفع سریع این سلولهای مصنوعی از چرخه خون است.

تهیه سلولهای قرمز مصنوعی خون به روش «جرجیوچ» و «میلر» با غشای چربی کوچکتر از میکرون منجر به بهبود در زمان ماندن در چرخه خون شده است. جانشینی 90% از سلولهای قرمز خون در موشهای صحرایی با این سلولهای قرمز مصنوعی خون میسر شده است. حیوانات با این درصد از انتقال خون زنده می‌مانند.

هموگلوبین شبکه‌ای

این نوع هموگلوبین حاوی چند گروه آمینو است که اغلب روی سطح مولکول آن قرار دارند. استفاده از ماده دو عاملی (دی اسید) برای شبکه‌ای کردن هموگلوبین گزارش شده است. این روش ابتدا برای تشکیل غشای شبکه‌ای هموگلوبین برای سلولهای قرمز مصنوعی خون استفاده می شده است. اما ملاحظه شد که با کاهش اندازه سلولهای مصنوعی همه مولکولهای هموگلوبین شبکه‌ای به پلی هموگلوبین تبدیل می‌شوند. این واکنش به صورت معادله زیر نشان داده می‌شود:


+


 

هموگلوبین شبکه‌ای --------------------- هموگلوبین -------------------- دی اسید کلرید


هموگلوبین شبکه‌ای در حال حاضر در مرحله دوم آزمایشگاهی بالینی استفاده می‌شود. دیگر مواد شبکه ساز نیز ابداع شده است. بعضی از آنها بر مبنای دی آلدئیدهای دو عاملی هستند که از اکسایش ساختار حلقوی قندها یا نوکلئوتیدها بدست می‌آیند.

وضعیت کنونی و آینده ، پژوهش و توسعه

هموگلوبین شبکه‌ای شامل پلی هموگلوبین ، هموگلوبین شبکه‌ای درون مولکولی و هموگلوبین مزدوج ، احتمالا اولین هموگلوبین اصلاح شده برای مصارف رایج بالینی است. مشکلات اولیه به سمت بالقوه و اختلاف بین مطالعات ایمنی میدان و پاسخ انسان مربوط می‌شد. اکنون این مشکلات با بررسیهای گسترده روی هموگلوبین حل شده‌اند. علاوه بر این آزمون غربالگری دستگاهی برای پر کردن فاصله میان مطالعات ایمنی حیوان و پاسخ انسان انجام گرفته است. مسائل مربوط به سمیت امروزه حل شده‌اند. در آزمایشگاههای بالینی اکنون تاکید بر مطالعه اثر هموگلوبین اصلاح شده بر انسانهاست.

مطالعات حیوانی پیشتر ، این اثربخشی را نشان داده‌اند. با استفاده از نسل اول هموگلوبین اصلاح شده به عنوان خونهای مصنوعی که روی انسان آزمایش شده‌اند، تاکنون مطالعاتی در مورد پالایش بیشتر هموگلوبین شبکه‌ای آغاز شده است. یک نمونه از این مطالعات الحاق سوپرکسید دسمیوتازدکاتالاز در هموگلوبین شبکه‌ای برای جلوگیری از صدمات ناشی از رادیکالهای اکسیژن است. نسل دوم هموگلوبین اصلاح شده ، هموگلوبین ریز کپسول‌دار یا سلولهای قرمز مصنوعی خون است که به سلولهای قرمز خون شبیه ترند، زیرا در آنها هموگلوبین در معرض محیط خارجی نیست.

مواد شیمیایی پرفلوئورو

از میان مواد آلی سنتزی مواد سیلیکونی و فلوئوروکربنی به جهت توانایی حمل اکسیژن شناخته شده‌اند.بطوری که در دهه 1960 «کلارک» و «گولان» نشان دادند که موش غوطه‌ور در روغن سیلیکون اکسیژن‌دار یا فلوئوروکربن مایع قادر به تنفس است. همینطور نشان داده شده که سلولهای مصنوعی تشکیل شده از آمیزه لاستیک سیلیکون و ماده خونی تجزیه شده در حمل و آزاد سازی اکسیژن مؤثرند (توسط توماس چانگ). با وجود آن ، سلولهای مصنوعی ساخته شده از لاستیک سیلیکون کشسان جامد به قدر کافی در چرخه بقا ندارند. تزریق با فلوئوروکربن می‌تواند باعث ادامه فعالیت مغز موش صحرایی به مدت چندین ساعت پس از قطع تزریق شد.

در سال 1968 گیر ، مون روئه و تیلور نشان دادند که امولوسیون کاملا ریز و فلوئوروکربن می‌تواند بطور اساسی جانشین تمامی خون موش صحرایی شود و او را زنده نگه داشته و شفا دهد. این نمایش هیجان انگیز فورا به استفاده بالینی منجر نشد، زیرا F - تری بوتیل آمین موجود در آن زمان ، نیم عمری بیش از 800 روز داشت و بنابراین نمی‌توانستند آن را به شدت بالینی استفاده کنند. کار گسترده در این مورد ، بوسیله نایتو و یوکویاما ، انجام گرفته است که در سال 1976 منجر به ابداع «فلوئوسول 20 DA » مناسب برای آزمایش بالینی شد.

پرفلوئوروکربنها (فلوئوسل – با 20% DA )

این ماده مخلوطی W/V) %20) از هفت قسمت پرفلوئورودکالین و سه قسمت پرفلوئوروتری پروپیل آمین همراه با %2.7 پلورونیک F – 68 به عنوان امولسیون کننده و %0.4 فسفویپیدهای زرده تخم مرغ به منظور تشکیل غشای پوشاننده روی ذرات امولسیون است. بر خلاف فلوئوروکربن که نیم عمر آن بیش از 800 روز است، نیم عمر پرفلوئورودکالین 7.2 روز است.

این ماده اکسیژن کافی را تنها زمانی می‌تواند به بیمار برساند که بیمار ، اکسیژن 70 تا 90 درصد تنفس کند. CO2 نیز در فلوئوروکربن حل می‌شود و جهت دفع به ریه انتقال می‌یابد. در بعضی از بیماران تزریق یک میلی لیتر از مقدار مورد آزمایش فلوئوسول تولید قطره‌ای کوچک و گذرا در گویچه نوتروفیل و پلاکتها می کند. فلوئوسول DA را باید به حالت منجمد نگهداری کرد.

سایت رشد

جمعه سیزدهم اسفند ۱۳۸۹ | 12:37 | شراره محمودیان | |

ای بابا...کلی بهتون گفتم روحیه ی آناهیتا خیلی لطیفه (نظر فراموش نشه) کسی گوش نکرد...

اینم یه مطلب جالب(نظر فراموش نشه)

منبع سایت رشد(لازم نیست درباره ی این یکی نظر بدین خودم می دونم)

 

وقتی از سازندگان صابون در مورد مرغوبیت محصولاتشان سوال شود، معمولا به استفاده از گلیسیرین در ترکیب صابونشان اشاره می‌کنند. گلیسیرین یک مایع با قدرت بالای جذب رطوبت است. یعنی با استفاده از صابونهای گلیسیرینه پوست دست شما خشک نمی‌شود. از گلیسیرین بطور گسترده در تهیه انواع کرمها ، لوسیونها و وسایل بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

صابونهای گلیسیرینی معمولا شفاف هستند. ترکیبات نرم کننده گلیسیرین‌دار معمولا با جذب رطوبت هوا باعث نرمی پوست می‌شوند.


ادامه مطلب
جمعه سیزدهم اسفند ۱۳۸۹ | 12:27 | شراره محمودیان | |

نامگذاری آلکینها

آلکینها با چند روش نامگذاری می‌شوند:

در نامگذاری معمولی ، آلکینها به عنوان مشتقات استیلنی نامگذاری می‌شوند. معمولا برای نامگذاری استیلن‌های کوچک از این روش استفاده می‌شود. روش جامع برای نامگذاری آلکین‌ها روش (IUPAC) است و اصول آن ، مشابه نامگذاری آلکنهاست و با رعایت نکات زیر انجام می‌شود:


 1. طولانی ترین زنجیری را که پیوند سه گانه در آن قرار دارد، مشخص و کربنهای زنجیر اصلی را از طرفی شماره گذاری می‌کنیم که اولین کربن پیوند سه‌گانه شماره کوچکتری را داشته باشد.

 2. نام گروهها و شماره کربن محل آنها را معین و به ترتیب الفبای انگلیسی مرتب می‌کنیم.

 3. با ذکر شماره کربن محل پیوند سه‌گانه و تغییر نام آخر زنجیر از ane به yne نامگذاری به پایان می‌رسد.

خواص فیزیکی آلکینها

خواص فیزیکی آلکینها ، مشابه آلکنهای هم کربن است. آلکینها ، ترکیباتی با قطبیت کمتر می‌باشند که در حلالهای با قطبیت کمتر مثل تتراکلرید کربن ، بنزن و اترها بخوبی حل می‌شوند، ولی در آب نامحلولند. همانند سایر هیدروکربنها سبکتر از آب هستند. بررسی و مقایسه نقطه ذوب و جوش این مواد نشان می‌دهد که با افزایش تعداد کربن نقطه جوش افزایش می‌یابد و با شاخه‌دار شدن کاهش می‌یابد.

روشهای آزمایشگاهی تهیه آلکینها

دو روش کلی برای تهیه آلکینها وجود دارد:


 1. تبدیل یک آلکین به آلکینهای دیگر است که با تغییر و بزرگ کردن آلکینهای کوچک امکان‌پذیر می‌باشد.
 2. ایجاد پیوند سه گانه کربن- کربن در مولکول می‌باشد که با انجام واکنشهای شیمیایی مناسب انجام پذیر می‌باشد.

 

منبع:دانشنامه رشد

سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ | 11:13 | بهاره حیدری | |

فونت زيبا ساز

هیدروژن یا آبزا، یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است که با حرف H و عدد اتمی ۱ نشان داده شده است. هیدروژن عنصری بی رنگ، بی بو، غیر فلز، یک ظرفیتی و گازی دو اتمی، با خاصیت شعله وری فوق العاده بالا است. هیدروژن سبک‌ترین و فراوانترین عنصر در جهان بوده و در آب و نیز در تمامی ترکیبات آلی و موجودات زنده یافت می‌شود!

فونت زيبا سازفونت زيبا ساز

هلیم (Helium) با علامت مختصر He یک عنصر شیمیایی بدون بو، بدون رنگ و بدون مزه‌است که به صورت گاز است. در جدول عناصر بعد از هیدروژن قرار می‌گیرد و دومین ماده‌ای است که به وفور در کیهان یافت می‌شود. هلیوم در سال ۱۸۶۸ توسط یک اخترشناس فرانسوی کشف شد. هلیوم در مواردی ازجمله سرمازایی و پر کردن بالن‌ها استفاده می‌شود

فونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لیتیوم یکی از اجزاءمهم در باطری‌های قابل شارژ است که در تلفن‌های همراه رایانه‌های دستی و اتوموبیل‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. . در مجموع میتوان گفت که لیتیوم در آینده بسیار نزدیک محبوب کسانی خواهد شد که قصد ساختن بدنه سبک برای خودرو، هواپیما و کپسولهای فضایی را دارند.  آلیاژی از لیتیوم و آلومینیوم هم اکنون در صنایع هواپیما سازی بکار گرفته می‌شود که سبک، قابل  انعطاف و همزمان محکم و مقاوم است

پنجشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۹ | 16:6 | شراره محمودیان | |

علیک سلام.

دوستان امید وارم بتونین از این مطب نهایت استفاده رو ببرین چون من هنوز دینیمو نخوندم و باید برم.

ممنونم از نظراتتون!!برای هر پست ۱۰۰ تا نظر گذاشتین!

نام فلز نشانه اتمی آرایش اتمی عدد اتمی جرم اتمی دمای ذوب دانسیته شعاع اتمی شعاع یونی پتانسیل استاندارد الکترود
بریلیم
Be
He 2S2 4 9.01 1551 1.847 0.113 0.034 1.85-
منیزیم
Mg
Ne 3S2 12 14.31 922 1.737 0.160 0.078 2.36-
کلسیم
Ca
Ar 4S2 20 40.08 1112 1.550 0.197 0.106 2.87-
استر‌انسیم
Sr
Kr 5S2 38 87.62 1042 2.450 0.215 0.127 2.89-
باریم
Ba
Xe 6S2 56 137.33 1002 3.595 0.217 0.143 2.90-
رادیوم
Rad

7S2

 

عناصر گروه دوم جدول تناوبی که به فلزات قلیایی خاکی معروفند در لایه ظرفیت الکترونی ، دارای آرایش nS2 هستند. آخرین عنصر این گروه یعنی رادیوم ، رادیواکتیو است. این فلزات سطحی درخشان و رنگ نقره‌ای سفید دارند. دارای واکنش‌پذیری بالایی هستند. اما واکنش‌پذیری این گروه به اندازه فلزات قلیایی (گروه I) نیست.

استخراج

فلزات قلیایی خاکی در پوسته زمین یافت می‌شوند. اما نه بصورت فلز آزاد بلکه بعلت فعالیت بالا بصورت ترکیب در کانی‌ها و سنگهای مختلف. کلسیم ، پنجمین عنصر فراوان در پوسته زمین و منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین است. کانی‌های مهم منیزیم عبارتند از: کارنیت ، منیزیت و دولومیت. منیزیم از آب دریا هم استخراج می‌شود. با افزودن هیدروکسید کلسیم به آب دریا هیدروکسید منیزیم کم محلول بصورت رسوب ته‌نشین می‌شود. این رسوب بعد از تبدیل به کلرید منیزیم در سلول الکتروشیمیایی داونز الکترولیز می‌شود تا منیزیم فلزی بدست آید. منابع عمده کلسیم ، کالک ، سنگ آهک ، ژیپس ( سنگ گچ ) بی‌آب است.

خواص فیزیکی

این فلزات سخت‌تر و چگال‌تر از فلزات گروه اول هستند. دمای ذوب بالایی دارند. این خواص آنها تا حد زیادی ناشی از وجود دو الکترون در لایه ظرفیت است که پیوندهای قوی‌تری از فلزات گروه I ایجاد می‌کنند. منیزیم ، کلسیم ، استرانسشیم و باریم از این گروه در اثر حرارت در شعله ایجاد رنگ می‌کنند.


 • منیزیم: سفید درخشان

 • کلسیم: قرمز آجری

 • استرانسیم: قرمز خونی

 • باریم: سبز

خواص شیمیایی

از بالا به پایین این فلزات ، الکتروپزیتیوتر می‌شوند. واکنش با اکسیژن و کلر شدید است. تمام فلزات بجز بریلیم در دمای اتاق در معرض هوا اکسید شده و رنگشان تیره می‌شود. بریلیم بعلت واکنش‌پذیری بالا در زیر نفت نگهداری می‌شود. همه فلزات این گروه بجز بریلیم آب و اسیدهای ضعیف را به هیدروژن کاهش می‌دهند

دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ | 15:51 | شراره محمودیان | |

خوب اینم از معرف های PH.
من که خودم همشونو نمیشناختم.شما چه طور؟
 
 
نمونه‌ای از معرفهای PH ، پر کاربرد در آزمایشگاهای شیمی
شناساگر رنگ اسیدی دامنه PH برای تغییر رنگ رنگ قلیایی
آبی تیمول قرمز 1.2 - 2.8 زرد
متیل اورانژ قرمز 3.1 - 4.5 زرد
سبز برموکروزول زرد 3.8 - 5.5 آبی
سرخ متیل قرمز 4.2 - 6.3 زرد
لیتموس قرمز 5 - 8 آبی
آبی برم‌تیمول زرد 6 - 7.6 آبی
آبی تیمول زرد 8 9.6 آبی
فنل فتالین بی‌رنگ 8.3 - 10 قرمز
زرد آلیزارین زرد 10 - 12.1 ارغوانی کم رنگ
تیمول فتالئین بی‌رنگ 9.3 - 10.5 آبی
ایندوفنول قرمز 7.1 - 9.1 آبی
برموفنول آبی زرد 3 - 4.6 ارغوانی
مالاشیت سبز زرد
آبی
0 - 2
11.5 - 14
سبز
بی‌رنگ
آزو بنفش زرد 13 - 11 بنفش
متیل بنفش زرد 0.15 - 3.2

بنفش

دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ | 15:43 | شراره محمودیان | |

وای خدا...

یکی این آناهیتا رو بگیره!!!!!

وبمون از دست رفت!!!!!!

آخه مگه این وب هیچ نویسنده ی دیگه ای نداره؟

جواب بدین!!!

ا...راستی توی لینک رولر هم برین.لینک کردمش.بعدشم عضو شین.عضو که شدین نظر بدین.

آفرین دخترای ماه...!!!!!!

 و سایر قضایا.

خوب میریم سر اصل مطلب:

روشی که توسط آن ، محلولی با غلظت مشخص به محلولی دیگر اضافه می‌شود تا واکنش شیمیایی بین دو ماده حل شده کامل گردد، تیتراسیون نامیده می‌شود.

مقدمه

تیتر کردن از روش‌های تجزیه حجمی است. در تجزیه حجمی ابتدا جسم را حل کرده و حجم معینی از محلول آن را با محلول دیگری که غلظت آن مشخص است که همان محلول استاندارد نامیده می‌شود، می‌سنجند. در تیتراسیون محلول استاندارد به‌طور آهسته از یک بورت به محلول حاوی حجم مشخص یا وزن مشخص از ماده حل شده اضافه می‌شود.

افزایش محلول استاندارد ، آنقدر ادامه می‌یابد تا مقدار آن از نظر اکی‌والان برابر مقدار جسم حل شده شود. نقطه اکی‌والان نقطه ای است که در آن ، مقدار محلول استاندارد افزوده شده از نظر شیمیایی برابر با مقدار حجم مورد نظر در محلول مجهول است. این نقطه را نقطه پایان عمل از نظر تئوری یا نقطه هم ارزی نیز می‌گویند.

روش تیتر کردن

در عمل تیتر کردن ، محلول استاندارد را از یک بورت به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته می‌شود، می‌افزایند و این عمل تا وقتی ادامه دارد تا واکنش شیمیایی بین محلول استاندارد و تیتر شونده کامل شود. سپس با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول تیتر شونده را حساب می‌کنند.

یک مثال

نقطه اکی‌والان در عمل تیتر کردن NaCl با نقره تیترات وقتی مشخص می‌شود که برای هر وزن فرمولی -Cl در محیط یک وزن فرمول +Ag وارد محیط عمل شده باشد و یا در تیتر کردن ، سولفوریک اسید (H2SO4 ) با سدیم هیدروکسید ( NaOH ) نقطه اکی‌والان وقتی پدید می‌آید که دو وزن فرمولی اسید و دو وزن فرمولی باز وارد محیط عمل شوند.

منبع:دانشنامه


ادامه مطلب
دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ | 15:36 | شراره محمودیان | |

                                                 

با سلام و عرض ادب و خسته نباشید و سلامت باشید و روز به خیر و عصر به خیر و صبح به خیر و امیدوارم خواب های خوبی دیده باشید و ببینید و از این جور چیزا!!!!!!!!

اینم از اون مطالب فوق العادست.بخونینش:

شعله سرد:

بعضی وقت ها در فیلم ها یا در یک نمایش شعبده بازی دیدیم که یه نفر دست خودشو را روی آتش می گیره و نمی سوزه. اما مگه امکان داره؟ بله این امکان هست و قصد دارم برای شما توضیح بدم.

موادی که برای این کار لازم دارید:

60 سی سی سولفید کربن
40 سی سی تتراکلرید کربن

ابتدا این دو ماده را باهمدیگر مخلوط کرده و در کف دست خود بریزید و سپس شعله آتش را به کف دست خود نزدیک کرده تا آتش بگیرد. ولی دست شما نمی سوزد زیرا آتش سرد می باشد ولی کمی احساس سوزش دارید. زمانی که شما این دو ماده را با همدیگر مخلوط می کنید ماده حاصل شده دارای نقطه ذوب بسیار پایین می باشد.

چند نکته آزمایشگاهی:

یک دو قطره از این مخلوط را در کف دست خود بریزید.
زمانی که قصد انجام آزمایش را دارید در همان لحظه این دو ماده را با همدیگر مخلوط کنید.
این آزمایش را در یک اتاق تاریک انجام دهید.

                             

 


ادامه مطلب
جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ | 19:40 | شراره محمودیان | |

سلام.آخه چرا فردا بین تعطیلی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خوب عیب نداره ما کارمونو میکنیم...

هر کسی یه کاربرد برای این پست من بگه یه جایزه داره!!!!!!!!!

هدف آزمایش

تهیه کوچکترین و مهم‌ترین هیدروکربن زنجیری سیرشده یعنی متان CH4

تئوری آزمایش

متان ، گازی است بی‌رنگ ، بی‌بو و در آب نامحلول که نقطه ذوب آن -182درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش آن 162-درجه سانتی‌گراد است. متان از گروه هیدروکربن‌های سیر شده زنجیری یا آلکانها می‌باشد که فرمول عمومی آنها CnH2n+2 می‌باشد. گاز طبیعی که در منازل وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخلوطی از هیدروکربن‌های زنجیری سیر شده است که %95 از آن ، گاز متان است و در اثر ترکیب با گاز اکسیژن ، تولید گاز دی‌اکسید کربن و بخار آب و حرارت می‌کند.

مخلوطی از یک حجم از گاز متان و ده حجم از هوا در اثر جرقه ، تولید انفجار بسیار شدید می‌نماید که انفجار معادن زغال سنگ از آن ناشی می‌شود.

می‌خواهیم گاز متان را به صورت آزمایشگاهی تهیه کنیم.

وسایل مورد نیاز

 • کپسول چینی
 • هاون
 • ترازو
 • مثلث نسوز
 • لوله آزمایش بزرگ و مقاوم
 • چاقو
 • پنس یا انبر فلزی
 • گیره و پایه فلزی
 • سدیم استات (CH3COONa , 3H2O)
 • آهک زنده (CaO)
 • سود جامد (NaOH جامد)

شرح آزمایش

10 گرم سدیم استات متبلور را در یک کپسول چینی و روی مثلث نسوز حرارت دهید تا ذوب شده و آب تبلور را از دست بدهد. چراغ گاز را خاموش و پس از سرد شدن کپسول محتویات ، داخل آن را با نوک چاقو تراشیده و در یک هاون چینی همراه 3 گرم آهک زنده و 3 گرم سود جامد ، نرم کوبیده تا به صورت پودر در آید. مخلوط را در داخل یک لوله آزمایش بزرگ و مقاوم که دهانه آن را با در لاستیکی که از آن ، لوله باریک شیشه‌ای عبور داده شده است بسته‌اید، حرارت دهید.

در اثر حرارت ، مخلوط ذوب گردیده و پس از آن به مدت یک دقیقه همچنان عمل حرارت دادن را ادامه دهید تا هوای لوله کاملا خارج گردد و پس از آن ، گاز را مشتعل و سوختن گاز متان را مشاهده نمایید.

نتیجه آزمایش

واکنش تولید گاز متان در این آزمایش طبق واکنش زیر است:


CH3COONa + NaOH → Na2CO3 + CH4


از مخلوط آهک با سدیم هیدروکسید ، تولید آهک سُده (آهک سود دار) می‌شود که جاذب گازهایی نظیر CO2 ، SO2 است و به جای سدیم هیدروکسید در تهیه بسیاری از واکنش‌ها مثلا تهیه متان بکار می‌رود. گاز متان امروزه در زندگی بشر جایگاه بسیار مهمی دارد و در زندگی روزمره با این ماده حیاتی استفاده نماید.

پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ | 0:9 | شراره محمودیان | |

دوستان ،سلام.(سلام شراره...!!!!!!!!)

خوشحالم که بعد از یه مدت نسبتا طولانی دوباره برگشتم و دارم براتون پست میذارم.

(ما هم خوشحالیم که دوباره بعد از یه مدت طولانی اومدی و برامون پست میذاری.)

خدمت به همه ی دوستانی که میخوان نویسنده باشن عرض می کنم که میتونن تو همین پست نظر بدن و به من بگن.

(ok)

میدونم که دونستن این مطالب درباره ی شامپو باید براتون جالب باشه.(البته اگه نمی دونستین!!!)

(وااااااااا...!)

منبع

شامپوها از پاک‌کننده‌های سنتزی آنیونی هستند. شامپوی مناسب بعد از پاک کردن و تمیز کردن پوست و مو ، اثر نامطلوبی بجا نمی‌گذارد و باعث براق شدن موها می‌شود. همچنین موها براحتی آبکشی شده و شانه می‌شوند. علاوه بر این ، یک شامپوی خوب باعث می‌شود چربی موها زیاد و بار الکتریکی در آن جمع نشود (یعنی هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند). بالاخره شامپو نباید باعث تحریک چشم و پوست شود.

فرمول کلی

اکثر شامپوها دارای فرمول یکسان سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین لورین سولفات هستند. بنابراین اکثر شامپوها کار مشترکی انجام می‌دهند.بجز برخی از شامپوها که مصارف خاصی دارند.

نظر پزشکان در مورد نوع شامپوها

پزشکان متخصص پوست و مو ، اتفاق نظر دارند که نوع شامپو هیچ تاثیری در کاهش ریزش مو و یا پیشگیری از ریزش مو ندارد. غلظت زیاد (که تنها با افزودن بیشتر موادی مثل نمک طعام ایجاد می شود) ، عطر و بوی دل‌انگیز ، رنگهای متنوع و شکل و حالت صدفی مانند ، روشهایی هستند که از نظر روانی تاثیر بسزایی برای جلب مشتری دارند.

اجزای تشکیل دهنده شامپو

 • عامل پاک کننده : عامل پاک کننده باعث جدا شدن ذرات چرک و کاهش چربی از سطح مو می‌شود که خود ، شامل 3 دسته مواد فعال سطحی آنیونی (مثل سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین سولفات) ، آمفوتری (ثل بتاتین کوکو آمیدو پروپیل) و غیر یونی هستند.

 • عامل تقویت کننده کف : عامل تقویت کننده کف (مثل بتاتین) باعث ایجاد کف غلیظ مقاوم می‌شوند.

 • عامل حالت دهنده مو : عامل حالت دهنده مو باعث می‌شود مو به آسانی شانه شود و هنگام شانه کردن به هوا بلند نشود.

 • عامل نگهدارنده : عامل نگهدارنده مو را از مواد ضدعفونی کننده و میکروب کش نگه می‌دارد.

مواد جانبی تشکیل دهنده شامپو

 • عامل صدفی کننده : عامل صدفی کننده (مانند اتیلن گلیکول) به شامپو حالت و شکل صدفی می‌دهد.

 • عامل غلیظ کننده : عامل غلیظ کننده (مثل نمک طعام) باعث غلیظ شدن شامپو می‌شود.

عامل رنگ و مو

عوامل بالا ، مواد تشکیل دهنده عموم شامپوها می‌باشند. اما علاوه بر این مواد ، گاهی مواد دیگری هم به شامپوها زده می‌شود که چند نمونه از این مواد عبارتند از:


 • حنا : حنا خاصیت ضدمیکروبی دارد و برای رفع بیماری پوستی مناسب است.

 • بانونی : بانونی خاصیت ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد ، باعث طلایی جلوه دادن مو می‌شود. همچنین تقویت کننده پوست و مو است.

 • سدر : سدر برای تقویت مو و دفع شوره سر مناسب است. سدر همچنین ضدعفونی کننده است و مقاومت عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

 • کتیرا : کتیرا خاصیت تقویت کنندگی برای پوست و مو ندارد و به منظورهای غیر ضروری مانند غلیظ شدن شامپو به آن اضافه می‌شود.

انواع شامپو بر اساس نوع مو

شامپوها بر اساس نوع مو به چرب ، معمولی و خشک تقسیم می‌شوند. شامپو برای مو‌های چرب ، باید دارای قدرت پاک کنندکی بیشتر و روغن کمتر باشد. شامپو برای موهای خشک دارای مقداری نرم کننده است. موهای چرب باید هر روز ، موهای معمولی یک روز در میان و موهای خشک دو سه روز در میان شسته شوند.

شامپوهای طبی

گفته شد که کارکرد و توانایی شامپوهای مختلف در حفظ موها تفاوت زیادی ندارند. اما برخی از شامپوها ساختمان متفاوتی دارند و کاربرد‌های آن بخصوص است، مثل شامپوهایی که جنبه دارویی و طبی دارند. از جمله این شامپوها می‌توان به شامپوهای ضد التهاب و ضد جوش ، شامپوهای ضد قارچ و ضد شوره ، شامپوهای درمان کننده جوش سر ، شامپوهای التیام دهنده پوست و تسریع کننده ایجاد بافت اشاره کرد.

سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ | 16:7 | شراره محمودیان | |

نوراپی نفرینايا مي دانيد اين شكل ساختار چه مولكولي است؟

دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ | 11:47 | فرناز خشکه باری | |

تعیین دقیق زمان مرگ در جرم شناسی بسیار اهمیت دارد.اندازه گیری غلظت پتاسیم مایع زجاجیه روشی است که بیش از سه دهه از پیشنهاد و بررسی ان میگذرد.مصونیت ماده زجاجیه از آلودگی ،خون و باکتریها پس از مرگ ،سهولت نمونه برداری و عدم نیاز به کالبدشکافی از مزایای این روش محسوب می شود.تجزیه پتاسیم زجاجیه با دو روش الکترودهای یونی ویژه که یک روش پتانسیل سنجی است و نور سنجی شعله ای که یک روش طیف سنجی است انجام می گیرد.سپس مقدار پتاسیم بدست آمده با منحنیهای استاندارد غلظت یون پتاسیم بر حسب زمان مرگ که برای دو گروه سنی کودکان وبزرگسالان مجزاست،مقایسه می شود.
دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ | 11:42 | فرناز خشکه باری | |

  سلام بچه ها! خوبین؟ اولین پستم رو ملاحظه می فرمایین!( یه بار این کارایی رو که گفتم انجام بدین، ضرر نمی کنین!) امیدوارم امتحان شیمی رو خوب داده باشین!

ما می تونیم سدیم و کلر رو از یه راه بی خطر با هم دیگه ترکیب کنیم تا نمک خوش مزه (!) درست شه. برای این کار دو عنصر ترکیبی ارزون می خوایم که مثه پودرن و آسون پیدا می شن: کلرید کلسیم و سودا یا همون کربنات سدیم خودمون. همون طور که می دونین کلرید از عناصر کلسیم و کلر و سودا از سدیم، کربن و اکسیژن تشکیل می شن. این دو عنصر ترکیبی رو تو آب حل می کنیم و محلول به دست اومده رو از دو ظرف ( جدا )، توی یه ظرف می ریزم. حالا چی می شه؟ هیچی فقط سدیم و کلر باهم ترکیب می شن؛ کلسیم و کربن و اکسیژن هم همین طور! عنصر های ناتریم( سدیم ) و کلر با هم دیگه نمک خوراکی رو درست می کنن. کلسیم و کربن و اکسیژن چی؟ گچ!

گچ تو آب حل نمی شه پس ذره های کوچیک گچی ته ظرف ته نشین می شن. وقتی گچ ته نشین شد، آب ظرف رو( که نمک توش حل شده) توی یه تابه می ریزم، طوری گچ همراه آب از ظرف خارج نشه. بعد تابه رو روی شعله می ذاریم، آب تبخیر می شه و نمک خوراکی می مونه؛ نمک خالص!

                                                             " از مجموعه کتاب های چرا و چگونه( شیمی ، تاریخچه، زبان و کاربرد ها) "

                         

دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ | 23:59 | زینب زریون | |

سلام .مرسی ،منم خوبم.شما چطورین؟؟خوش حالین که تست شیمی لغو شد؟؟

این پست درباره ی گلیسیرینه و امیدوارم یه روز به کارتون بیاد!!!

نظرتونو بگینا، جون من تعارف نکنین!!!!

منبع:سایت رشد

 قتی از سازندگان صابون در مورد مرغوبیت محصولاتشان سوال شود، معمولا به استفاده از گلیسیرین در ترکیب صابونشان اشاره می‌کنند. گلیسیرین یک مایع با قدرت بالای جذب رطوبت است. یعنی با استفاده از صابونهای گلیسیرینه پوست دست شما خشک نمی‌شود. از گلیسیرین بطور گسترده در تهیه انواع کرمها ، لوسیونها و وسایل بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

صابونهای گلیسیرینی معمولا شفاف هستند. ترکیبات نرم کننده گلیسیرین‌دار معمولا با جذب رطوبت هوا باعث نرمی پوست می‌شوند.

تاریخچه

گلیسیرین اولین بار در سال 1779 توسط "Scheel" در فرآیند صابون ‌سازی با روغن زیتون کشف شد و بعد از انجام آزمایشهای مختلف با چربی‌های گوناگون مشخص شد که گلیسیرین محصول جانبی واکنش صابونی شدن است. روش بدست آوردن گلیسیرین از صابون ، فرایند پیچیده‌ای است که بطرق مختلف انجام می‌شود.

خواص گلیسیرین

گلیسیرین مایعی زلال ، بی‌ رنگ ، بدون بو ، شیرین و اندکی گرم است. در معرض هوا به آرامی رطوبت جذب می‌کند و گرانروی بالایی دارد. گلیسیرین به هر نسبتی در آب و اتانول حل می‌شود. اما در حلالهای آلی مانند کلروفرم ، اتر ، بنزن و... حل نمی‌شود. بیشتر ترکیباتی که در آب یا الکل حل نمی‌شوند، در گلیسیرین محلول هستند.

گلیسیرین یک الکل سه عاملی با فرمول C3H5(OH)3 است. وزن مولکولی آن 79.91 گرم بوده و در دمای 165 درجه سانتی‌گراد می‌جوشد. گلیسیرین انواع اسیدهای میوه ، نمکهایی مثل سولفات پتاسیم ، نیترات پتاسیم ، سولفات نقره و... را در خود حل می‌کند. گلیسیرین ،
شکر و صمغ را نمی‌تواند حل کند. اما به راحتی با شیره و یا لعاب مخلوط می‌شود و می‌تواند بوی انواع بخارات روغنی را جذب کند.

منبع طبیعی گلیسیرین

منبع اصلی گلیسیرین بافت چربی جانوران و گیاهان (روغن زیتون) است. منبع عمده تهیه گلیسیرین ، تولید آن از واکنش صابونی شدن است. در فرآیند صابونی شدن ، چربی با قلیا وارد واکنش شده و صابون و گلیسیرین را تولید می‌کند و بعد از جداسازی و تقطیر ، گلیسیرین بدست می‌آید. گلیسیرین در چربی‌ها به صورت ترکیب با اسید پالمتیک (اسید موجود در خرما) ، اسیداستئاریک ، اسید اولئیک است.

گلیسیرین همچنین در زرده تخم‌ مرغ هم وجود دارد. در
مغز انسان ، گلیسیرین به صورت اسید منو گلیسیریک وجود دارد.

استخراج گلیسیرین از منابع آن

شکافتن چربی‌ها به اجزا سازنده‌اش در آب با سه روش انجام می‌گیرد:

افزودن باز (قلیا)

این روش ساده‌ترین و قدیمی‌ترین شیوه تولید صابون است. بعد از واکنش صابونی شدن ، گلیسیرین به صورت محلول با آب در لایه زیرین صابون قرار می‌گیرد.

افزودن آب آهک

واکنش آب آهک با چربی ، در فشار 10atm و در دمای 127 درجه سانتی‌گراد انجام می‌گیرد و گلیسیرین به صورت مخلوطی از اسیدهای چرب بدست می‌آید که بعدا جداسازی می‌شود.

 

صابونی شدن آبدار (استفاده از بخار داغ)

در این فرآیند ، چربی‌ها را تحت اثر بخار داغ قرار می‌دهند. دمای بخار داغ نباید بیش از 300 درجه سانتی‌گراد باشد. بعد از جداسازی صابون و گلیسیرین ، گلیسیرین خام را چند بار تقطیر می‌کنند تا گلیسیرین خالص بدست آید. این روش در سال 1885 ابداع شد.

کاربرد

از گلیسیرین در صنایع مختلف استفاده‌های فراوانی می‌شود. در صابون‌سازی ، برای تولید صابونهای شفاف در صنایع بهداشتی و آرایشی و از گلیسیرین خالص در داروسازی استفاده می‌شود. در ساخت مواد منفجره مثل نیترو گلیسیرین ، برای روغن‌کاری ابزارها و تاسیسات فلزی و نیز برای جلوگیری از یخ بستن جکهای هیدرولیکی از گلیسیرین استفاده می‌شود.

شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ | 16:17 | شراره محمودیان | |

سوختن بی شعله می تواند امکان تولید نیرو از گاز را بدون هیچ گونه آلودگی میسر کند

آیا سوختن بی شعله می تواند برای ساخت توربین های گازی صنعتی و برای تولید نیرو که کارآمدتر از مدل های کنونی می باشند و تقریباً هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی کنند، استفاده شود؟ پژوهشگران خاور میانه در ژورنال بین المللی «محیط و آلودگی» جواب احتمالی این سؤال را پیدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری برق، الکترونیک و کامپیوتر ایران (الکترونیوز) و به نقل از ساینس دیلی، محمد سسی، از مؤسسه ی پترولیوم امارات متحده ی عربی به همراه همکارانش، محمد حمدی و حمید بنتیچا از دانشگاه ملی مهندسین موناستیر تونس در توضیح این مسأله گفتند: "سوختن بی شعله یا به طور دقیق تر اکسیداسیون بی شعله(FLOX)، مرکز توجه پژوهش صنعتی واقع شده است. سوختن بی شعله می تواند از تولید یکی از آلاینده های مهم و مضر به نام اکسید نیتروژن(NOx) که از توربین های گازی به وجود می آید، جلوگیری کند."

در سوختن بی شعله، اکسایش سوخت با حضور منبع اکسیژن محدود و در دمای خیلی بالا رخ می دهد. سپس سوختن خود به خودی شروع شده و بدون دیده شدن شعله ها و یا شنیده شدن صدای آنها که معمولاً در سوختن معمولی مشاهده می شوند، عمل سوختن ادامه می یابد. به گفته ی سسی، منطقه ی مربوط به واکنش شیمیایی کاملاً پخش و پراکنده است و این منجر به آزاد شدن گرمای یکنواخت و یک نمودار دمای صاف می شود. همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا علاوه بر کاهش آلاینده ها، یک فرایند کارآمدتر حاصل شود.

در حال حاضر گروه مذکور، سوختن بی شعله را در یک محفظه ی احتراق آدیاباتیک (عایق گرما یا بی دررو) که معمولاً در توربین های گازی مورد استفاده قرار می گیرد، مدل سازی کرده است. گفتنی است در توربین های گازی، گاز متان برای به راه انداختن توربین و تولید برق سوزانده می شود. همچنین اعضای تیم، محاسبات مفصلی مربوط به سرعت های واکنش انجام داده اند و واکنش های شیمیایی را که رخ می دهند را تجزیه و تحلیل کرده اند. سسی افزود: "مهم ترین هدف مطالعه ی ما، فراهم کردن درک صحیح و اصولی از فرایندهای فیزیکی و شیمیایی می باشد. این فرایندهای فیزیکی و شیمیایی، طی سوختن در هوای با دمای بالا یا تخلیه ی گازهای خروجی که مقدار کمی هم اکسیژن دارد، رخ می دهد."

نتایج شبیه سازی های تیم به وضوح نشان می دهد که حتی در دماها و فشارهای عملیاتی بالا، خروج گاز NOx تا مقادیر بسیار کم کاهش می یابد. در نتیجه سوختن بی شعله می تواند پیشنهادی موثر برای کاهش آلودگی در تولید نیرو به شمار رود.

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:30 | المیرا شمشادیان | |

قانون شارل             

ژاک شارل فيزيکدان فرانسوی درسال ۱۷۸۷  ميلادی به رابطه اثر دما برحجم گاز ها درفشار ثابت  پی برد.

 اوباانجام آزمايش برروی گازهای متفاوت وبامقادير مختلف دريافت،که براثرتغيير دما به اندازه يک درجه سيليسيوس ، حجم گازها به اندازه   ۲۷۳/۱ برابرحجم  آن گاز در دمای صفردرجه  سيليسيوس  (oC)     تغيير می يابد. قانون شارل را می توان دررابطه زير خلاصه نمود .

                                                V =  V0 +1/273   V0

 V حجم گازدردمای t درجه  (  برحسب  V0 ،   (  oC حجم گازدرصفردرجه سيليسیوس می باشد.

اگر نمودار تغييرات حجم گازهارا برحسب تغييردما (برحسب  oC )  رسم نمايید  خطوط راستی به دست خواهد آمد که اگرآنها را ادامه دهيد ( برون يابی ) ،مشاهده خواهد کرد که همگی محورافقی را در

( ۲۷۳ـ  oC ) قطع خواهند نمود . لرد کلوين - دانشمند انگليسی پنجاه سال بعد از شارل اين دما را صفر مطلق ناميد.اين يافته ها می رساند که  در( ۲۷۳-)  درجه سيلسيوس گاز حجمی ندارد،و يا ناپديد خواهد شد اما تمام گازها قبلا از رسيدن به اين دما مايع می شوند و رابطه شارل برای مايعات وجامدات صدق نمی کند.

اگردما را برمبنای اين نقطه بسنجيم مقياس جديدی به دست می آيد که به احترام لرد کلوين، کلوين ناميده شده وبا حرف K  نشان داده می شود.                        t(0 C)  +273   =K 

طبق قانون شارل ،حجم يک مقدار معين گاز با دمای مطلق به طور مستقيم تغيير می کند .

                                                            V = k T

ومی توان نتيجه گرفت .                      V1 / T1  = V2 / T2

 

 

چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 12:19 | فرناز خشکه باری | |

سلام به همگی می خوام ۲ نکته رو متذکر شوم:

۱.هه هه...نویسنده هامون بدونن که نام کاربری و پسوردشون عوض شده و باید ازم بگیرنشون.

۲.خیلی پست جالبیه!!!

ساختمون نایلون

توی این پست یاد می گیرین اگه یه وقت گذرتون به آزمایشگاه افتاد()و وقت اضافه آوردین=>چطوری میتونین یه کار مهم بکنین و همه هـــــــــــــــــــــــــیـــــــــــــــجــــــــــــــــــــــــــان!!!زده بشن.

                                                             

خوب بقیه تو ادامه...

یه چیزی یادم رفت:کسی حوصله داره ادامه ی مطالبو بخونه؟؟؟


ادامه مطلب
شنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۹ | 15:32 | شراره محمودیان | |

www . night Skin . ir